Relacja z trwającego projektu w Lizbonie

Relacja z trwającego projektu wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Lizbonie –

Feel the flow in Lisbon

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem oraz prezentacją przygotowaną przez nasze wolontariuszki – Magdę oraz  Hannę!

Projekty wolontariatu są możliwe dzięki wsparciu finansowemu z programu Europejski Korpus Solidarności  !

Olá!
Nazywamy się Magda i Hanna. Przebywamy na wolontariacie długoterminowym w organizacji Spin, znajdującej się w dzielnicy socjalnej Bairro Cruz. Jesteśmy w Lizbonie już prawie 4 miesiące i z tej perspektywy chiałybyśmy opowiedzieć o naszych dotychczasowych doświadczeniach.

Chociaż Lizbona przywitała nas deszczem, już kolejnego dnia mogłyśmy doświadczyć wspaniałego, portugalskiego słońca. Dzień po przylocie, 4 listopada, wraz z innymi wolontariuszami zjedliśmy lunch, wybraliśmy się na spacer po Bairro Padre Cruz i zapoznaliśmy się z działalnością Associação Spin. I tak zaczęła się nasza wielka przygoda…

W trakcie realizowanego przez nas projektu dzielimy się obowiązkami wraz z innymi wolontariuszami przebywającymi obecnie na projektach długoterminowych w Spin. Przede wszystkim, tworzymy posty i artykuły na bloga, stronę internetową oraz social media organizacji, odpowiadamy na maile kandydatów, współpracujemy przy wymianach młodzieżowych i pomagamy w działalności hostelu. Zazwyczaj nasz dzień pracy zaczyna się o 11, a kończy o 17; w poniedziałki i piątki pracujemy zdalnie, a pozostałe dni spędzamy w biurze.

Poza pracą w biurze, pomagamy również w aktywnościach innych organizacji non-profit czy organizowanych przez zarząd miasta, które może nie są bezpośrednio związane z działalnością organizacji goszczącej, ale wpisują się w postępowanie na rzecz społeczności lokalnej, czyli aspektu ważnego dla EKS. Do tej pory wsparliśmy przygotowania obiadu dla seniorów organizowanego z okazji Dnia Trzech Króli (Almoço de Reis), wspomogliśmy odnowę pomieszczenia Associação Amigas do Peito, jak i uczestniczyliśmy w obchodach Świąt Bożego Narodzenia.

Pobyt na wolontariacie daje również możliwość zrealizowania projektu indywidualnego.

MAGDA : Jestem absolwentką filologii portugalskiej, dzięki czemu mogłam przekazać swoją wiedzę innym wolontariuszom i nauczyć ich tego wspaniałego języka, przeprowadzając kurs na poziomie podstawowym.

HANNA : Mój projekt indywidualny dotyczy zasad zrównoważonego i ekologicznego organizowania pracy biurowej. Jako, ze Spin prowadzi również mały hostel, rozszerzyliśmy ten pomysł również o wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w kwestiach dbania o czystość. Prowadzimy warsztaty na temat recyklingu, tworzenia własnych środków czystości, zwracamy uwagę na optymalizowanie zużycia wody, prądu i materiałów biurowych. Wraz z pozostałymi wolontariuszami w ramach akcji społecznej posprzątaliśmy okoliczne tereny zielone.

Zgodnie z zasadami projektów EKS, za każdy przepracowany miesiąc przysługują nam 2 dni wolnego. Wykorzystujemy nasze wakacje na poznawanie Portugalii, która pomimo początkowej fali listopadowych ulew, wciąż pozwala nam doświadczyć bardziej słonecznych i ciepłych zimowych dni. Pierwszy raz świętowaliśmy Boże
Narodzenie wśród palm! Inna nowością było dla nas dostosowanie się do tutejszego rytmu dnia – zaczynamy prace dość późno, ok. 11.00, ale dzięki temu możemy powoli i spokojnie zacząć dzień, mając czas na filiżankę portugalskiej kawy i pastel de nata ;p 

Relacja została przygotowana przez nasze wolontariuszki: Magdalenę Pierchałę oraz Hannę Saładziak!

Dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszej realizacji projektu! 🙂

Nasze aktualne nabór można sprawdzić na stronie https://volo.frsp.eu/category/nabory/