Ciao a tutti! – relacja z trwającego projektu w Mesynie

Ciao a tutti! – relacja z trwającego projektu w Mesynie (Sycylia) 🙂

Jesteśmy Michalina i Wojtek i od połowy lutego tego roku przebywamy we Włoszech na rocznym wolontariacie w ramach projektu pt.  European Solidarity Heroes. Naszą organizacją goszczącą jest Enjoy Sicily z Mesyny na Sycylii.

Michalina i Wojtek realizują projekt wolontariatu długoterminowego finansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności 🇪🇺

Co tu robimy?

Na co dzień koncentrujemy się na różnorodnej pracy biurowej: prowadzimy social media Enjoy Sicily i pomagamy na bieżąco w realizacji międzynarodowych projektów unijnych. Zajmujemy się też redagowaniem miesięcznika internetowego dla młodzieży E. S. Times oraz nagrywamy i montujemy podcasty w ramach internetowego radia Radio Antivirus. Biuro organizacji mieści się w tym samym budynku co centrum informacji turystycznej w Mesynie, więc jednym z naszych zadań jest też pomoc w obsłudze zagranicznych turystów. Enjoy Sicily współpracuje również z Erasmus Student Network działającym przy Uniwersytecie w Mesynie, w związku z czym od czasu do czasu pomagamy ESN w sprawach administracyjnych oraz uczestniczymy w organizowanych imprezach i eventach – daje nam to szansę na poznanie nowych znajomych z całego świata.

Jak tu trafiliśmy?

W zeszłym roku oboje ukończyliśmy studia magisterskie i nie chcieliśmy od razu rzucać się w wir pracy na pełen etat, zobowiązań i uporządkowanego życia w jednym miejscu. Wiedzieliśmy o możliwościach związanych z wyjazdem na wolontariat w ramach EKS i wypatrywaliśmy interesujących projektów długoterminowych – zależało nam na dłuższym wyjeździe, dzięki któremu będziemy mogli poznać lepiej miejsce, do którego się udamy, i nauczyć się nowego języka obcego. Padło na Włochy – wiedzieliśmy już, jak piękna i różnorodna jest Sycylia, więc zapragnęliśmy zamieszkać na dłużej w krainie dolce far niente, pysznej kuchni i ciepłego morza. Formalności zajęły kilka tygodni i już w połowie lutego siedzieliśmy na pokładzie samolotu, gotowi na nową przygodę.

Jak tu się żyje?

 Jednym z pierwszych zaskoczeń na miejscu był fakt, że sycylijska zima i wczesna wiosna wcale nie są takie ciepłe, jak nam się wydawało – przy częstych opadach i temperaturze około 10-15 stopni wyczekiwaliśmy cieplejszych dni. Nie marnowaliśmy jednak wolnego czasu i zwiedzaliśmy intensywnie nie tylko Sycylię, ale też Kalabrię, do której komfortowo można dostać się promem. Ponieważ przyjechaliśmy bez znajomości języka włoskiego, w pierwszym miesiącu pobytu mieliśmy zapewniony dodatkowy kurs językowy, który dał nam podstawy w codziennej komunikacji. Po kilku miesiącach pobytu możemy zdecydowanie powiedzieć, że już coraz lepiej idzie nam komunikacja po włosku – Michalina udzieliła nawet krótkiego wywiadu dla lokalnej telewizji. 

Obecnie, w lipcu, temperatura nie zawodzi – od kilku tygodni codziennie doświadczamy prawdziwych sycylijskich upałów, podczas których schładzamy się lodami i lokalnym przysmakiem – granitą w różnych smakach. W wolnych chwilach wraz z innymi wolontariuszkami oraz poznanymi na miejscu znajomymi chodzimy na plażę i wciąż zwiedzamy okolicę – Sycylia nawet po kilku miesiącach wciąż ma wiele zakątków, których jeszcze nie odkryliśmy. Regularnie gramy też w tenisa stołowego w lokalnym klubie, a Wojtek – miłośnik gotowania – odtwarza w kuchni sycylijskie i włoskie tradycyjne dania. 

Dotychczasowy pobyt na wolontariacie długoterminowym pozwolił nam rozwinąć się na wielu płaszczyznach oraz poznać nowych ludzi i odwiedzić nieznane miejsca. Cieszymy się, że możemy korzystać z możliwości wyjazdu w ramach EKS i polecamy wolontariat wszystkim osobom chcącym przeżyć w życiu przygodę!

Artykuł oraz prezentację przygotowali nasi wolontariusze Michalina i Wojtek!

Dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszym przebiegu projektu 😉

Nasza aktualna oferta wyjazdów dostępna TUTAJ