Największą zaletą wolontariatu jest bycie częścią lokalnego społeczeństwa – relacja z projektu

„Największą zaletą wolontariatu jest bycie częścią lokalnego społeczeństwa” pisze nasza wolontariuszka Klaudyna, która realizuje projekt wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności na Cyprze w organizacji Plan Be. 

Zapraszamy do przeczytania jej relacji! 

Gdzie jestem?

Wielu ludziom (w tym również i mi, przed przyjazdem na Cypr) wyspa ta kojarzy się z wakacjami, słońcem, pięknymi plażami i morzem. Taki większy kurort turystyczny. I to wszystko się zgadza, znajdziemy tu każdą z tych rzeczy. Ale Cypr ma do zaoferowania dużo więcej.

Moje zakwaterowanie, tak jak organizacja goszcząca znajduje się w Nikozji, czy raczej Lefkosii jak nazywają to miasto miejscowi. Jest to jedyna stolica na świecie, która nadal jest podzielona. Południowa część należy do Republiki Cypryjskiej, północna natomiast jest okupowana przez Turecką Republikę Cypru Północnego – państwo, które uznawane jest tylko przez Turcję.

Podział wpływa na wiele aspektów życia mieszkańców, jednak dla mnie jest to wyjątkowa lekcja historii, która tutaj nadal jest żywa. Rozmowy z poznanymi osobami pozwalają mi zrozumieć emocje i sytuacje, które kierują ludźmi w czasie konfliktu. Pobyt tutaj nauczył mnie jak wiele różnych perspektyw można ujrzeć w każdej sytuacji.

Organizacja goszcząca

Organizacją, w której mam okazję odbywać wolontariat jest Plan Be – Plan it, be it, która składa się obecnie z dwóch osób.

Razem ze mną wolontariat długoterminowy odbywa 7 osób z 3 różnych państw.

Nie zawsze było łatwo, zdarzały nam się konflikty i kłótnie, ale przy chęci obu stron wszystko zawsze udawało się wyjaśnić i na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolona z organizacji,  z którą pracuję. Mimo tego, że nie jesteśmy przecież pierwszymi ani ostatnimi wolontariuszami, którzy się tu pojawiają widzę, że mojej koordynatorce zależy na każdym z nas i chce żeby było to dla nas jak najlepsze doświadczenie, które pozwoli nam się rozwinąć.

Mój wolontariat

Moja organizacja goszcząca ma dość elastyczne podejście do moich obowiązków. Nie mam wyznaczonego grafiku, na którym znajdują się z góry wypisane obowiązki. Przypisane mi zadania zmieniają się zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem lokalnej społeczności. Do tej pory miałam okazję pomagać przy organizacji festiwali takich jak Windcraft, Xarkis czy Queer Wave. Byłam również częścią zespołu pracującego nad Untold Stories. Przy tym projekcie nadal pomagam w prowadzeniu kampanii. Dodatkowo moja koordynatorka jest otwarta na wszelkie inicjatywy wychodzące z naszej strony więc mam okazję wprowadzić w życie także własne projekty. Myślę, że największą zaletą mojego wolontariatu jest bycie częścią lokalnego społeczeństwa. Poznanie życia zwyczajnych ludzi od środka, możliwość rozmawiania i przebywania z nimi. Cieszę się, że mogę poznać ich potrzeby i być częścią zmian, które wpłyną na ich przyszłość. 

Klaudyna Rozmysłowicz realizuje projekt Rethink, Reshape and Awake the Community in Nicosia finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności, od lipca 2021 do stycznia 2022.

Zachęcamy do przejrzenia innych naszych naborów