#Ateny. Wolontariat na 30 urodziny!

Wolontariat EKS jako prezent na 30 urodziny? Dlaczego nie! Zachęcamy do zapoznania się z krótkim artykułem naszej wolontariuszki Ani, która wyjechała na wolontariat EKS do stolicy Grecji i już zakończyła swoje działania. Projekt , w którym Ania wzięła udział (Courage and Set an Example! (nr projektu 2019-3-PL01-ESC11-077549 ) jest finansowany z Europejskiego Korpusu Solidarności!

Wolontariat na 30 urodziny

Jeśli zastanawiacie się, czy wolontariat w wieku 30 lat jest możliwy i czy to dobry pomysł, odpowiedź na oba pytania jest jedna – jak najbardziej. Niezależnie czy chcecie się rozwijać w dziedzinie, którą uważacie, że macie już w małym palcu, czy poszukujecie nowej drogi w zawodowym życiu. Wyjazd w ramach wolontariatu za granicę zawsze poszerza horyzonty, uczy nowego, świeżego spojrzenia, daje możliwość nabrania dystansu do każdej sprawy. Wyjście poza bezpieczny, bo dobrze znany „teren”, pozwoli Wam na nowo spojrzeć na siebie i być może wskaże Wam kierunek, w którym naprawdę chcecie podążać.

Jak to było w moim przypadku?

Ja wolontariat rozpoczęłam w wieku 30 lat. Mimo, że dołączyłam do członków Europejskiego Korpusu Solidarności w trudnych czasach pandemii (co wcale nie było takie łatwe), nie żałuję swojej decyzji.
Zdobyłam nowe doświadczenia i umiejętności, odkryłam nowe zdolności, o których nie miałam wcześniej pojęcia, przeorganizowałam sposób myślenia na wiele spraw, jeszcze lepiej poznałam siebie. Wiem, jakie są moje mocne strony, a nad czym muszę jeszcze popracować.
Wolontariat odbyłam w ociekających słońcem Atenach, w organizacji EKO- Entrepreneurship and Social Economy Group. Na czym polegały moje obowiązki możecie przeczytać w relacji w formie krótkiej prezentacji, którą znajdziecie poniżej. Jednakże wolontariat to nie tylko praca. To również pochłanianie kultury we wszelkich jej przejawach. Zwiedziłam mnóstwo pięknych, wyjątkowych miejsc, takich jak Akropol, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Mykeny, Nafplio, wyspę Eginę i wiele innych. Poznałam również Ateny od drugiej strony medalu – miasta widzianego oczami mieszkanki, a nie tylko turystki, która przyjechała jedynie na chwilę. Dzięki temu miałam okazję zobaczyć stolicę Grecji taką, jaką jest naprawdę. Odartą z wyobrażeń, jakie serwują nam pocztówki z Akropolem, bezbronną, chaotyczną, ze wszystkimi jej niedoskonałościami. To właśnie takie podróże uczą nas najwięcej.

Moje zadania jako wolontariusz EKS

*Wsparcie w przygotowywaniu wniosków dotyczących młodzieżowych projektów międzynarodowych w ramach programów Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
*Przygotowywanie projektów graficznych i innych materiałów dotyczących realizowanych projektów i internetowych kampanii uświadamiających (w tym plakatów, filmów, newsletterów, artykułów).
*Pomoc w organizacji i realizacji wydarzeń, takich jak szkolenia i warsztaty online dla młodzieży ,poruszających ważne kwestie społeczne.
* Przeprowadzenie researchu i współtworzenie raportu tematycznego dla Grupy Roboczej ds. Dyskryminacji Kobiet Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
*Wsparcie w prowadzeniu profilu organizacji goszczącej w mediach społecznościowych.

Prezentacja i relacja stworzona przez wolontariuszkę EKS, Anię Matuła

Dziękujemy Ani! Osoby chcące również wziąć udział w wolontariacie EKS zapraszamy do naszej zakładki NABORY 🙂