Wolontariat długoterminowy- Balkan Hotspot

Zapraszamy do przeczytania relacji naszej Kasi, która od września 2020 bierze udział w projekcie długoterminowym Courage and Set an Example! w organizacji United Societies of Balkans w Salonikach, Grecji w ramach programu Europejski Korpus Solidarności Projekt ten angażuje 6 krajów UE i krajów partnerskich. Zapraszamy do lektury! Może relacja Kasi przekona właśnie Ciebie, że warto aplikować na nasze projekty i rozwijać swoje umiejętności w zakresie posługiwania się nowymi mediami. Życzymy przyjemnej lektury- zespół FRSP.


Kalimera! Mam na imię Kasia i mam 19 lat. Po skończeniu liceum, poczułam ogromną potrzebę zrobienia czegoś interesującego z moim życiem. Być może to korona była inicjatorem tego pomysłu, ale postanowiłam nie tracić czasu i korzystać z każdej chwili. Dlatego zaczęłam aplikować na różne wolontariaty. Spędzić kilka miesięcy w innym kraju, poznać mnóstwo nowych ludzi, rozwijać się w najróżniejszych dziedzinach i to za darmo?

Ekipa „Balkan Hotspot”

Ostatecznie wybrałam Saloniki i 21 września rozpoczęłam projekt w “Balkan Hotspot”. Moja organizacja zajmuje się głównie dziennikarstwem i pracą w mediach. Ja należę do grupy filmowo-zdjęciowej, ale co jest świetnie tutaj, to że możemy próbować wiele różnych rzeczy. Koordynatorzy są bardzo otwarci na nasze pomysły i zawsze popychają nas do przodu. Aktualnie pracuję nad kampanią promującą ESC, będę prowadziła live na Instagramie z Amnesty International o sytuacji związanej z aborcją (link do artykułu Kasi odnajdziesz tutaj) w Polsce oraz tworzę swój “personal project”. Każdy z nas może stworzyć swój własny projekt, który nie będzie powiązany z organizacją, tylko w 100% nasz. Oprócz tego mamy możliwość uczestniczenia w szkoleniach z zakresu dziennikarstwa, radio, filmowania i tworzenia eventów. Pracujemy też na magazynem “Balkan Beats”, który zostanie wydrukowany na początku grudnia i znajdą się tam nasze artykuły oraz zdjęcia.

W domu wolontariuszy mieszka teraz 20 osób. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych aspektów tego projektu. Co prawda, jest czasami ciężko znaleźć prywatny kąt, ale można naprawdę poczuć rodzinną atmosferę i nigdy nie jest nudno. Jesteśmy też na różnych projektach, dlatego możemy rozwijać się w tym na co nawet nie aplikowaliśmy. Często współpracujemy ze sobą. Uczymy się od siebie, pomagamy sobie i popychamy do przodu. Można też bardzo szybko nauczyć się obcych języków bez spędzania czasu na nauce! Jedynie na co mogę narzekać, to że nie ma tu nikogo z Polski, więc jeśli to czytasz to jest twój znak, aby wybrać wolontariat w Salonikach 🙂

Zdjęcie przed naszym domem, Anagnostara 13 🙂

Aktualnie mamy mini lockdown w Salonikach, więc wszyscy pracujemy z domu. Z niecierpliwością czekamy na jego koniec, gdyż to miasto jest wspaniałe kiedy są w nim ludzie. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest pełno sztuki, muzyki, tańca i DOBREGO JEDZENIA.

Tutaj krótka relacja z flashmobu, który odbył się z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu.

Nie mogę również zapomnieć o podróżach, które można tutaj odbyć! Oprócz wysp polecam też wybrać się na Olimp lub odwiedzić Meteorę, gdyż jest to magiczne doświadczenie! Nie chcę sobie nawet wyobrażać powrotu do domu, gdyż to miasto, ludzie i grecka kultura mnie całkowicie pochłonęła.

Zdjęcie z Olimpu

Dziękujemy Kasi za relację i czekamy na więcej ! Jeżeli spodobała Ci się relacja Kasi i widzisz siebie również na wolontariacie długoterminowym aplikuj już dziś 🙂