Zimowy wolontariat nad Zatoką Koryncką

Zimowy wolontariat nad Zatoką Koryncką

Zimowy wolontariat nad Zatoką Koryncką – jak wygląda? Poniżej możesz przeczytać relację naszego wolontariusza Kacpra, który od listopada bierze udział w półrocznym projekcie The Power of Youth SolidarityYouth hand in hand for Xylokastro w organizacji ORFEAS A.M.K.E., Xylokastro, w Grecji. Projekt angażuje siedem różnych organizacji partnerskich w sześciu krajach Europy.

Zimowy wolontariat nad Zatoką Koryncką
Dlaczego wolontariat?

Na 6 miesięcznym wolontariacie znalazłem się nie przez przypadek – od dłuższego czasu planowałem dłuższy wyjazd z kraju. Chciałem zmienić coś w swoim życiu, nabyć nowe umiejętności, zmusić się do mówienia po angielsku, żyć przez jakiś czas z ludźmi z różnych kultur. Wolontariat w organizacji Orfeas właśnie mi to umożliwia.

Gdzie znajduje się Orfeas?

Organizacja Orfeas działa na terenie ślicznej nadmorskiej miejscowości – Xylokastro. Jest ona położona w północnej części półwyspu Peloponez, ok. 50 km od Koryntu. Nie ma tu dużo ciekawych rzeczy do oglądania, ale jest sporo sposobów na rekreację – boisko sportowe i kort tenisowy; długa plaża; piękny, dobrze utrzymany (w dużej mierze dzięki pomocy wolontariuszy) las; góry, które są wokół miasta. Oprócz tego jest sporo ciekawych restauracji! Nie ma tu czasu na nudę, zawsze można znaleźć coś ciekawego do robienia!

Czy w Orfeas są też inni wolontariusze?

W Xylokastro mieszkam wraz z kilkoma innymi wolontariuszami długoterminowymi, w całkiem sporym, komfortowym mieszkaniu. Zazwyczaj jest nas 6 osób, maksymalnie może mieszkać 9. Doświadczenie dzielenia mieszkania z ludźmi z różnych kultur jest niesamowite! Jest to niezapomniana okazja do nauki języków oraz zrozumienia różnic kulturowych! Dodatkowo, w odrębnym mieszkaniu mieszkają wolontariusze krótkoterminowi. Często spędzamy wspólnie wolny czas na różnych aktywnościach takich jak: oglądanie filmów, granie w gry, gotowanie tradycyjnych potraw, pielęgnowanie ogródka, podróżowanie po Grecji. Wolny czas to również okazja do przygotowania osobistego projektu. A w tym wolontariusze chętnie pomagają!

Co robię podczas wolontariatu?

Celem mojego wolontariatu jest pomoc w biurze organizacji Orfeas. Zajmuję się głównie przygotowywaniem dokumentów dla nowych wolontariuszy; pomagam w organizacji i promocji wydarzeń takich jak „Language Cafe”, w których dajemy możliwość mieszkańcom miasta na rozmowę w naszych językach (głównie francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, angielski) lub pokazujemy im nasze kultury (w święta zorganizowaliśmy mały kiermasz na którym m.in. śpiewaliśmy polskie kolędy i częstowaliśmy ludzi keksem); prowadzę strony organizacji na Facebooku i Instagramie; piszę artykuły oraz edytuję „E-magazine” – elektroniczny miesięcznik organizacji Orfeas! Wszystkie te zadania sącałkiem przyjemne, zawsze jest to okazja do poprawienia umiejętności pisania oraz mówienia w języku angielskim. Pomaga również w odkryciu swojej kreatywnej strony! Wiele nauczyłem się podczas pracy w biurze, za co jestem ogromnie wdzięczny pracownikom organizacji oraz innym wolontariuszom!

Bardzo polecam uczestnictwo w wolontariacie w ogóle, a wolontariat w Orfeas w szczególności! Wolontariat naprawdę umożliwia wiele rzeczy które nie są możliwe w normalnych warunkach. Otwiera nowe możliwości i pomaga spojrzeć na niektóre sprawy z innej perspektywy! Poza tym Grecja jest przepięknym krajem, w którym każdy miłośnik natury, chodzenia po górach a także sztuki oraz kultury antycznej znajdzie coś dla siebie!

Autor tekstu i zdjęć: Kacper Krotecki
Zimowy wolontariat nad Zatoką Koryncką
Zimowy wolontariat nad Zatoką Koryncką