Relacja z wolontariatu w SOPRO, Portugalia

Weronika i Dominika wzięły udział w miesięcznym projekcie wolontariatu w organizacji SOPRO w Barcelos, Portugalia.

Jesteśmy dwiema wolontariuszkami z Polski biorącymi udział w miesięcznym wolontariacie w Portugalii, a dokładnie w miejscowości Barcelos. Na samym początku przedstawimy się, abyście mogli nas lepiej poznac. Pochodzimy z dwóch różnych części Polski, Dominika z województwa mazowieckiego, a Weronika z Wielkopolski.
Głównymi naszymi zadaniami na tym projekcie jest pomoc na rzecz Mozambiku, który został dotknięty przez Cyklon Idai, w wyniku którego wiele rodzin straciło swój dorobek życia. Organizacja SOPRO, w której jesteśmy wolontariuszkami organizuje zbiórki, podczas których zbierane są materiały szkolne, ubrania, sprzęty kuchenne oraz podstawowe środki czystości. Naszym zadaniem jest pakowanie i kompletowanie zebranych rzeczy, które następnie zostaną wysłane do Mozambiku. Dotrzymywanie towarzystwa oraz pomoc osobom starszym jest również jedna z naszych aktywności. Bierzemy udział w zajęciach takich jak: taniec, gra w karty, zajęcia artystyczne, a także służymy pomocą podczas posiłków i przy transporcie osób starszych do ich domów. Ostatnim miejscem, w którym pracujemy jako wolontariuszki jest sklep socjalny, gdzie dbamy o czystość sklepu i wystawiamy przedmioty na półki. 

Obie jesteśmy zadowolone z naszego wyjazdu, ponieważ organizacja goszcząca nas w Portugalii jest bardzo uprzejma i bezkonfliktowa. Mamy czas zarówno na pracę jak i zwiedzanie Portugalii, a dni które nam pozostały uciekają bardzo szybko.