To było wyzwane! – podsumowanie projektu w Bukareszcie

Natalia i Olga, nasze wolontariuszki, wakacyjne miesiące spędziły w Bukareszcie, w organizacji A.C.T.O.R, w ramach projektu wolontariatu krótkoterminowego World of Youth Active Participation, finansowanego z Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Poniżej relacja Natalii:

Pierwsze ogłoszenie o wolontariacie w Rumunii zobaczyłam na stronie Fundacji już w okolicach kwietnia. Program od razu przykuł moją uwagę. Niestety było już za późno na przesyłanie aplikacji. Drugą szanse dostałam w czerwcu, gdy ponownie ukazała się informacja o naborze uczestników.  Od razu wysłałam zgłoszenie i z niecierpliwością czekałam na odpowiedz. Po upływie dwóch tygodni i pomyślnej rozmowie rekrutacyjnej znalazłam się w Bukareszcie. Wspaniałym mieście mnóstwa kontrastów, które codziennie mnie zaskakuje.

Głównym moim zadaniem podczas tego programu jest organizowanie animacji dla dzieci przebywających w szpitalach. Czas wakacji jest dla  nich szczególnie trudny. Każde z nich wołałby spędzać wolny czas bawiąc się na dworze z przyjaciółmi zamiast być w przytłaczających, szpitalnych czterech ścianach. Ja jestem od tego aby choć odrobinę umilić im ten czas.

Szczerze mówiąc cały program jest dla mnie ogromnym wyzwaniem, ponieważ nigdy wcześniej nie pracowałam z dziećmi. Miałam wiele obaw czy mnie polubią, czy uda mi się z nimi porozumieć w zupełnie obcym dla mnie języku.  Po miesiącu początkowy strach już zniknął,  a każdy ich uśmiech przynosi mi ogromną satysfakcje. Podczas mojego pobytu miałam również okazje pracować w ośrodku dla osieroconych i niepełnosprawnych dzieci.

W mojej organizacji pracują osoby z całej Europy, co powala mi na poznanie wielu nowych kultur, języków i sposobów bycia.

Każdy dzień przynosi mi nowe doświadczenia i pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Z czystym sumieniem mogę polecić EKS każdemu. Jest to niesamowita przygoda, która pozwala na poznanie nowej kultury, przełamanie własnych barier i przekonanie się, że świat stoi przed nami otworem.

Prezentacja podsumowująca projekt: