Kraj o zapachu grillowanego mięsa oraz kwitnących pomarańczy

Kraj o zapachu… jest relacją naszej wolontariuszki w ramach projektu Together: a common challenge, a common responsibility. To projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego angażującym sześć różnych organizacji partnerskich w czterech krajach UE. Relacja sporządzona została przez wolontariuszkę zaangażowaną w działania w organizacji „HOPE FOR CHILDREN” CRC POLICY CENTER. Natalia zabiera Was dzisiaj w podróż do Nikozji, na Cyprze. Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty! 

Kraj w którym statystycznie słońce świeci 360 dni w roku, ma zapach grillowanego mięsa oraz kwitnących pomarańczy, a bezdomnych kotów jest tu więcej niż mieszkańców…

Działania

Moja cypryjska organizacja goszcząca nazywa się Hope for Children CRC Policy Center. Jak sama nazwa wskazuje, skupia swoje działania na pomocy dzieciom, prowadząc wiele różnych projektów na ich rzecz, zatrudniając w swoich strukturach profesjonalistów z rozmaitych dziedzin.

Hope for Children CRC Policy Center to jedna z największych organizacji pozarządowych na Cyprze. Oprócz regularnych pracowników gości także wielu wolontariuszy z całej Europy. Na co dzień współpracuję z Grekami, Francuzami, Włochami, Węgierką, Hiszpanką oraz Portugalką. Organizacja daje dużo swobody w kwestii projektu personalnego. Pozwala na rozwijanie zdolności kreatywnych, pracę badawczą oraz wiele innych pomysłów, które rodzą się w naszych głowach. Moja aktywność koncentruje się wokół schroniska, które jest domem dla małoletnich chłopców. Przybyli oni do Europy bez opieki dorosłych. Praca jest dość absorbująca pod wieloma różnymi względami, ale daje poczucie spełnienia oraz wiele satysfakcji. Zdecydowałam się na ten projekt, ponieważ był jednym z nielicznych, który pozwalał na zgłębienie tematyki migracji oraz licznych problemów z nią związanych.

Czas wolny

Czas wolny spędzam na zajęciach i wydarzenia organizowanych przez liczna organizacje kulturalne oraz przez innych EVS-owców. Lekcje tureckiego, nauka tańca derwiszów czy warsztaty capoeiry stanowią jedynie przykłady aktywności dostępnych w mieście. Cypr może poszczycić się także niesamowitą naturą. Odkrywanie dzikich plaż i pustych szlaków jest jedną z naszych ulubionych czynności w wolnym czasie.

Doświadczenie

Bezcenne jest tak także doświadczenie życia w międzykulturowym środowisku. Wraz z wolontariuszami z innych krajów, wspólnie mieszkamy, poznajemy swoje codzienne zwyczaje, rozmawiamy o aktualnych problemach gnębiących nasze kraje, wspólnie uczymy się swoich języków, gotujemy i degustujemy narodowe potrawy i trunki. Razem podróżujemy po Cyprze, ale i za granicę.

Cypr, choć tak bardzo niepozorny, jest niesamowitą mieszkanką kultur i od najdawniejszych czasów był miejscem skrzyżowania się szlaków. Nikozja, mimo tego, że jest stolicą kraju, nie przytłacza swoim ogromem, podobnie zresztą jak cała wyspa, którą można objechać w kilka godzin. Warto tez wspomnieć o dość istotnym fakcie dla osób tu mieszkających, a z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy – zarówno stolica, jak i cała wyspa podzielone są tzw. Zieloną linią. Północ wyspy od 1974r. jest okupowana jest przez Turcja. Turecka Republika Cypru Północnego jest krajem nieuznawanym przez społeczność międzynarodową i jedynie Turcja uznaje jej odrębność. To dziwne i smutne uczucie widzieć punkt kontrolny w środku miasta, poznawać ludzi z obu stron, którzy nie mogą swobodnie podróżować po tej samej wyspie, słuchać opowieści świadków tak niedawnej wojny.

Jestem bardzo zadowolona ze swojego wyboru oraz faktu, ze zdecydowałam się na wyjazd wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego, która była bardzo pomocna zarówno przed wyjazdem, jak i podczas niego. Cieszę się także, że zdecydowałam się na pracę w takiej sferze, mimo tego, że nie należy ona do najłatwiejszych, to jednak każdego dnia uczę się wielu nowych rzeczy oraz niesamowicie rozwijam, nie tylko w wymiarze profesjonalnym, ale również osobistym. Nie mogę doczekać się kolejnych miesięcy na tej niesamowitej wyspie.

 

Autor tekstu i zdjęć: Natalia Andruszko