Skupiamy się na zrównoważonym rozwoju i poszanowaniu przyrody

Healthy human, healthy environment to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego angażujący pięć organizacji partnerskich z pięciu krajów UE. Relacja ta została sporządzona przez wolontariuszkę Karolinę, która działa w organizacji Sustinea w Hiszpanii.

Ourense to niewielkie miasto w Galicji, części Hiszpanii, która zdecydowanie mija się z typowym wyobrażeniem tego ukochanego przez turystów kraju. Nie zjesz tu paelli, nie napijesz się sangrii, a przez wiele dni w roku widok słońca na niebie wprawi Cię w zachwyt i zdziwienie. Mimo wszystko Galicja ma w sobie jakąś nadzwyczajną magię, a celtyckie korzenie dodają jej jeszcze większej niezwykłości.

Dlaczego tu jestem? Ponieważ pracuję w Sustinea, organizacji ekologicznej. Skupiamy się na tematyce zrównoważonego rozwoju w zgodzie i z poszanowaniem otaczającej nas przyrody. Prowadzimy różnorodne działania mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej lokalnej społeczności, również dzieci, organizujemy spotkania z inspirującymi osobami z okolicy, przygotowujemy eko warsztaty i wiele, wiele innych. W ciągu trzech miesięcy pobytu w Ourense udało mi się wziąć udział w wielu interesujących inicjatywach, jak np. Proxecto Ríos, projekcie mającym na celu kontrolowanie stanu wód w okolicznych rzekach. Innym ciekawym wyzwaniem było monitorowanie fauny i flory w pobliskich lasach, dające mi możliwość podziwiania piękna tutejszej przyrody, a dzięki umieszczeniu na drzewach aparatów pułapek, również mieszkających tam zwierząt.

EVS jest niesamowitą okazją do poznania cudownych ludzi, a również do licznych podroży! Jestem tu jedynie kilka miesięcy, ale udało mi się odwiedzić wiele niesamowitych miejsc w okolicy, z Santiago de Compostela na czele, a także w innych częściach Hiszpanii. Miałam okazję do celebrowania Nowego Roku w Madrycie, a także początku karnawału w galicyjskim miasteczku, słynącym z tego właśnie wydarzenia.