Praca z dziećmi, choć wymagająca, daje dużo satysfakcji

Together: a common challenge, a common responsibility jest projektem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego angażującym sześć różnych organizacji partnerskich w czterech krajach UE. Relacja sporządzona została przez wolontariuszy zaangażowanych w działania w organizacji SOPRO.

Dominika, Kasia i Karol zabiorą Was dzisiaj w podróż do Barcelos w Portugalii. Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty!

Błękitne niebo, pomarańcze rosnące na drzewach, kwitnące kwiaty i słońce. To nie opis letniego dnia w Portugalii, już w lutym pogoda w Barcelos potrafi rozpieszczać. A więc pogoda: chociaż czasem kapryśna w oceanicznym klimacie, z pewnością spodoba się miłośnikom ciepła. I to tylko jeden z plusów wybrania Portugalii na swoją EVS-owy cel podróży.

Odpoczynek to oczywiście tylko część naszego pobytu w Barcelos… Nasz wolontariat? Pierwsze dni naszego EVS-owgo doświadczenia spędziłyśmy na pracy w SOPRO, naszej organizacji przyjmującej. Sortowałyśmy książki, materiały szkolne i jedzenie, które organizacja przekazuje potrzebującym. W okresie Bożego Narodzenia zajmowałyśmy się pakowaniem prezentów w miejscowym supermarkecie. Wkrótce zaczęłyśmy nasze najważniejsze zadanie: pracę w Centro Social Abel Varzim, instytucji, z którą kooperuje nasza organizacja przyjmująca.

Barcelos, Portugal – our EVS destination point

Nasze miejsce pracy to ośrodek, w którym dzieci spędzają swój czas po szkole: odrabiają tam lekcje w asyście nauczycieli, bawią się, grają w piłkę nożną i odpoczywają. Do naszych głównych obowiązków należy pomaganie dzieciom w odrabianiu lekcji z j. angielskiego, organizujemy też tematyczne warsztaty handicraftowe, na przykład przygotowywanie bożonarodzeniowych dekoracji, czy kartek walentynkowych.

W planach mamy także rozpoczęcie kursu języka angielskiego z prawdziwego zdarzenia! Praca z dziećmi, choć z pewnością wymagająca, daje dużo satysfakcji. Codzienna interakcja z naszymi małymi „podopiecznymi”, którzy nie mówią po angielsku, jest z pewnością znakomitym sposobem na szybkie nauczenie się portugalskiego!

A weekendy? Portugalia jest stosunkowo małym krajem, tak więc podróże nie zajmują wiele czasu. Porto, Viana do Castelo, Aveiro, Coimbra: miasta są położone rzut beretem od siebie, a podróże można odbyć niewielkim kosztem. Podróżowałyśmy już pociągami, autobusami, autostopem. Zatrzymywałyśmy się hostelach i domach przyjaciół.

„W drodze” poznałyśmy wielu ciekawych ludzi. Oprócz tego, dlaczego ograniczać się tylko do jednego kraju? Hiszpania jest tuż za rogiem, a w dobie tanich lotów cała Europa jest na wyciągnięcie ręki!
Ogromna część naszego projektu to jednak interakcje z ludźmi: lokalną społecznością, pracownikami naszej fundacji i ośrodka, gdzie spędzamy większość czasu. Ale przede wszystkim z innymi wolontariuszami!

Wszystko to składa się na nasz EVS: pogoda, miasto, w którym mieszkamy i miasta, które odwiedzamy, ludzie których spotykamy na naszej drodze. I jeśli nasze pierwsze trzy miesiące w Portugalii były tak bogate w doświadczenia, trudno wyobrazić sobie, co jeszcze może wydarzyć się przez kolejnych pięć miesięcy!

 

Autorzy tekstu, prezentacji i wideo: Katarzyna Limanówka i Dominika Baraniecka. Together.

Together, Together. Together, Together. Together.