Mamma Mia! Life in Greece in good

Mamma Mia! Life in Greece in good – Relacja z krótkoterminowego wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Grecji 🇬🇷
O TYM JAK DOWIEDZIAŁAM SIĘ  O WOLONTARIACIE

O możliwości wyjazdu na wolontariat z ESC dowiedziałam się od moich znajomych. Moja koleżanka spędziła w 2022 r. miesiąc na Sycylii, a mój kolega odbył roczny wolontariat w Polsce. Dzięki nim stworzyłam swój profil na stronie ESC i przeglądałam liczne możliwości wyjazdu na wolontariaty środowiskowe. Początkowo zostałam zaakceptowana na 5 miesięczny projekt w islandzkiej organizacji, ale po analizie za i przeciw zrezygnowałam z uczestnictwa w nim. Wyjazd na wolontariat był moim pierwszym wyjazdem zagranicę na dłużej niż wyjazd wakacyjny, dlatego zdecydowałam się poszukać krótszego projektu, żeby zobaczyć jak się odnajdę w nowej, zupełnie obcej mi rzeczywistości.

XYLOKASTRO LIFE

Wiosną 2023 roku znalazłam 2 miesięczny, wakacyjny projekt w organizacji Orfeas w małym greckim miasteczku Xylokastro u wybrzeża Zatoki Korynckiej. Wcześniej bywałam już w Grecji, ale nigdy na dłużej niż tydzień. W czerwcu zakończyłam swój etap życia związany ze studiami na Uniwersytecie Wrocławskim, a z początkiem lipca byłam już w samolocie do Aten. Xylokastro jest oddalone od stolicy Grecji o ok. 2h busem. Po dotarciu na miejsce byłam zaskoczona jak blisko morza zlokalizowane jest nasze mieszkanie, w którym mieszkałam z 8 innymi wolontariuszami z Francji, Turcji i Irlandii.

Pierwsze tygodnie naszej pracy były bardzo intensywne praca na rzecz środowiska przeplatała się z przygotowaniami do lokalnych festiwali. Dodatkowo pogoda w pierwszych tygodniach naszego pobytu nie ułatwiała adaptacji, upały sięgały 40ºC, a noce były bardzo gorące. W wolnych chwilach, głównie w godzinach późno popołudniowych lub tuż zaraz po porannej pracy ze względu na temperaturę, spędzałam czas na plaży. 

Nasza praca skupiała się głównie wokół sprzątania plaż oraz lokalnego lasu, ale także edukacji środowiskowej poprzez kampanie informacyjne w social mediach i na plaży. Dzięki festiwalowi „Aristonautes” miałam również możliwość poznania greckiej młodzieży, która była bardzo otwarta i chętna na wymianę językowo-kulturową. 

Uczestniczyłam również w lekcjach języka greckiego 2 razy w tygodniu, jednak najwięcej byłam w stanie nauczyć się „z ulicy”  dzięki lokalnym mieszkańcom. Najbardziej jestem dumna z tego, że nauczyłam się alfabetu greckiego i gdziekolwiek się nie znajdowałam, byłam w stanie przeczytać napisy, czy to w supermarkecie, na ulicy czy na mapie. 

Grecy są niezwykle gościnni i uprzejmi, niejednokrotnie podczas pracy w pełnym słońcu proponowali nam zimne napoje i skromny poczęstunek w postaci wypieków z lokalnych piekarni.

PODRÓŻE

Podczas projektu udało mi się odwiedzić starożytny Korynt, Patras, Loutraki, udać się na rejs na malowniczą wyspę na Morzu Jońskim- Zakynthos i zobaczyć żółwie w Morskim Parku Narodowym, a także eksplorować Ateny własnymi ścieżkami. Podziwiałam najpiękniejsze wschody i zachody słońca na greckim wybrzeżu, pływałam w krystalicznie czystej, lazurowej wodzie i odkrywałam starożytne pozostałości kultury greckiej.

O TYM CO DAŁ MI WOLONTARIAT

Wolontariat w Grecji pozwolił mi jeszcze bardziej otworzyć się na różnice międzykulturowe, doświadczyć życia w społeczności posługującej się różnymi językami i poznania wspaniałych osób. Nawiązałam więź z osobami z różnych krajów Europy, przez co w najbliższym czasie planuje odwiedzić Irlandię i Portugalię. 

Dowiedziałam się także bardzo dużo o sobie, wręcz odkryłam siebie na nowo żyjąc 2 miesiące w zupełnie innej rzeczywistości niż do tej pory. Grecki tryb życia jest zupełnie inny, wolniejszy niż ten, który prowadzę w Polsce. Musiałam na nowo wypracować jakąś dzienną rutynę, ale wiele rzeczy działo się spontanicznie, m.in. organizowanie wycieczek czy zajęć w czasie wolnym. 

Udział w projekcie na pewno odegrał dużą rolę w moim życiu i pozwolił mi spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy, przede wszystkim pokazał jak wiele jest możliwości i dróg, które można obrać w życiu. W przyszłości na pewno zamierzam jeszcze wykorzystać możliwość wyjazdu ponownie, być może w nieco innej tematyce, celując w praktykę języka hiszpańskiego.

Prezentacja oraz artykuł zostały przygotowane przez naszą wolontariuszkę Klaudię Żygo, dziękujemy!

Zapraszamy do śledzenia naszych aktualnych naborów!