Relacja z wolontariatu grupowego Let’s do it together in Italy: Part II

Zapraszamy do zapoznania się już z drugą częścią relacji wolontariuszek, które wzięły udział w wolontariacie grupowym przygotowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego we współpracy z włoskim partnerem Associazione Attiva-Mente na Sycylii. W projekcie wzięło udział 10 niesamowitych młodych kobiet, które przez miesiąc pomagały lokalnej społeczności i brały udział w szeregu działań. Zachęcamy do przeczytania drugiej części wspomnień, tym razem polskich wolontariuszek.

Czasami jedna decyzja może zmienić nasze życie oraz to, jak patrzymy na ludzi wokół nas. Tak właśnie było i w naszym przypadku. Dla niektórych nie był to pierwszy raz, inni dopiero zaczęli odkrywać czym tak naprawdę jest wolontariat. Niemniej jednak, ten wyjazd nas niejako odmienił, otworzył na nowe kultury oraz doznania a tym samym pozwolił nam zajrzeć w głąb siebie – co nas tak naprawdę cieszy, smuci, czy sprawia, że jesteśmy z siebie dumni.

1 kwietnia 2022 roku rozpoczęła się nasza Wielka Sycylijska Przygoda. Modica – miasteczko choć wyjątkowo małe, i tak zdołało skraść nasze serca, a to wszystko za sprawą wyjazdu, zorganizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Nasza czwórka zdecydowała się wziąć udział w projekcie „Let’s do it together” organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego oraz Associazione Attiva Mente. Projekt trwał miesiąc i miał miejsce w małym, barokowym miasteczku na południu Sycylii słynącym z produkcji czekolady.

Nasza grupa wolontariuszy składała się z 10 dziewczyn: 4 z Polski, 3 z Bułgarii, 2 z Włoszech i 1 z Pakistanu. Głównym założeniem naszego projektu było szerzenie idei tolerancji, wielokulturowości oraz różnorodności. Projekt ten zakładał nie tylko rozwój beneficjentów naszej pracy, ale również samych wolontariuszy. Przez miesiąc pracowaliśmy z uchodźcami, imigrantami oraz młodzieżą szkolną, miedzy innymi starając się stworzyć atmosferę bezpieczeństwa i zrozumienia, aby każdy z nas mógł dzielić się swoimi opiniami i przemyśleniami.

Podczas projektu miałyśmy możliwość wzięcia udziału w wielu różnorodnych aktywnościach. Nasza przygoda rozpoczęła się tygodniowym szkoleniem, podczas którego przygotowałyśmy się do pracy wolantariusza oraz roli facylitatora. Następnie rozpoczęłyśmy pracę z lokalnymi organizacjami partnerskimi, które przyjmując nas w swoje progi umożliwiły nam spotkania ze swoimi pracownikami, wolontariuszami oraz podopiecznymi.

Pierwszym miejscem, jakie odwiedziłyśmy była organizacja Mediterranean Hope w Scicli współpracująca z migrantami, uchodźcami oraz osobami ubiegającymi się o azyl. Miałyśmy okazję zapoznać się z misją oraz działaniami organizacjami, poznać jej pracowników, wolontariuszy oraz podopiecznych i spędzić z nimi czas podczas przygotowanych przez nas zajęć. Innym odwiedzonym przez nas miejscem był oddział Caritas w miejscowości Marina di Acate. Tam również miałyśmy okazję zapoznać się pracą organizacji, przeprowadzić wywiady z jej pracownikami i wolontariuszami oraz przeprowadzić zajęcia dla najmłodszych podopiecznych.

Kolejną z aktywności podczas projektu było przeprowadzenie warszatatów dla młodzieży w Liceum Scientifico Galileo Galilei w Modice. Co więcej, odwiedziłyśmy również oddział Caritas w mieście Ragusa, gdzie mogłyśmy zapoznać się z pracą wolontariuszy i pracowników oraz  wyzwaniami z jakimi mierzą się ich podopieczni znajdujący się w kryzysie bezdomności. Zwieńczeniem aktywności w ramach “Let’s do it together” było przeprowadzenie warsztatów dla grupy młodzieży z Austrii, Słowenii i Włoch, która brała udział w wymianie uczniowskiej w Modice w ramach projektu Erasmus+. Warto również wspomnieć, że oprócz aktywności organizowanych we współpracy z innymi organizacjami, regularnie (w każdy piątek) prowadziłyśmy audycję radiową w internetowym radio “Radio Sbaglio”. Ponadto, każda z nas znalazła również czas na zorganizowanie wydarzenia w ramach inicjatywy własnej.

Zatem – czy było warto wyruszyć w nieznane aż na miesiąc? Oczywiście, że tak! Z projektu wyniosłyśmy wiedzę praktyczną na temat problemów uchodźców i migrantów, edukacji pozaformalnej i prowadzenia radia internetowego. Jednak to, co najcenniejsze, mieści się w strefie kompetencji miękkich i rozwoju osobistego – zaczęłyśmy wiele wartościowych relacji, zwiększyłyśmy też naszą otwartość i wrażliwość społeczną. Projekty Europejskiego Korpusu Solidarności stanowią świetną okazję do poszerzenia swoich horyzontów i rozwoju osobistego. Polecamy z całego serca!

 Alicja, Julia, Klaudia i Natalia

Europejski Korpus Solidarności to program wolontariatu stworzony przez Unię Europejską, aby zrzeszać młodych ludzi z różnych krajów UE w celu stworzenia lepszego społeczeństwa poprzez wspieranie osób bezradnych i reagowanie na wyzwania społeczne.