Wzmacnianie regionów przez wolontariat – podsumowanie projektu

Wzmacnianie regionów

Wzmacnianie regionów

Dowiedz się, co działo się w naszym projekcie goszczącym w latach 2020-2021.

 

Wolontariuszki, które gościliśmy!

 

Wzmacnianie regionów

W Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego
wzmacnianie regionów
Fabjola Danaj z Albanii

Okres mobilności: 07/12/2020 – 09/05/2021

Syuzanna Davitavyan z Armenii

Okres mobilności: 08/07/2021 – 05/12/2021

 
W Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli
wzmacnianie regionów
Tamar Bichiaschvili z Gruzji
Okres mobilności: 10/01/2021 – 10/11/2021
 
W Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Oświęcimiu
wzmacnianie regionów
Khatuna Zabakhidze z Gruzji

Okres mobilności: 03/09/2020 – 16/07/2021

Ana Avlakhshvili z Gruzji

Okres mobilności: 03/09/2020 – 20/06/2021

Słów kilka o projekcie

Każda z wolontariuszek realizowała swój indywidualny plan zajęć i była wyjątkowa na swój sposób. Każda z nich działał przez okres 5-10 miesięcy we wsi Wola, w woj. Śląskim oraz w mieście Oświęcim, w woj. Małopolskim – aktywizując społeczność lokalną.

Wolontariuszki aktywnie uczestniczące w działaniach Fundacji, Fabjola i Syuzi, przede wszystkim skupiały się na działaniach edukacyjnych. Prowadziły warsztaty przekazując młodzieży podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Promowały projekty wolontariatu, brały udział w spotkaniach promocyjnych, aktywizowały zawodowo młodzież, wspierały Fundację w bieżących zadaniach i projektach.

Wolontariuszka działająca w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli, Tamuna, z kolei skupiała się na zajęcia angażujących społeczność lokalną w wolnym czasie. Prowadziła zajęcia językowe, warsztaty i kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (taneczne, plastyczne, ekologiczne itp). We wszystkich tych zajęciach wykorzystywała oczywiście metody edukacji pozaformalnej.

Wolontariuszki działający w Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej poświęcali swój czas i energię na działania z uczniami wspomnianej szkoły, wypełniając ich czas wolny aktywnościami budującymi dialog międzykulturowy. Były to zajęcia sportowe, językowe, kulinarne, z zakresu historii i geografii, tematyki społecznej czy z zakresu przedsiębiorczości itd. Ze względu na pandemię COVID-19 część aktywności prowadzona była również w MDK Oświęcim i MOK w Mysłowicach.

Dzisiaj dzielimy się z Wami tym co naszym wolontariuszkom udało się wypracować przez okres, który miały okazję spędzić w Polsce, działając społecznie. Warto nadmienić, że wszystkie wolontariuszki działały w czasie pandemii i mimo, że COIVD ogarnął całą Europę nadal prężnie działaliśmy na tyle na ile pozwalały obostrzenia!

Wzmacnianie regionów

 

REZULTATY

Wideo promujące i wydarzenie w ramach działań uzupełniających

W ramach działań uzupełniających projektu powstało wideo promujące nasz projekt goszczący i wolontariat jako taki. Wolontariuszki, przez okres swoich mobilności zbierały materiały, które zostały uzupełnione krótkimi wywiadami i zmontowane w całość przez profesjonalnego montażystę. Wideo zostało zaprezentowane pierwszy raz szerszej publiczności podczas Dnia Wolontariusza zorganizowanego w Halo Rybnik 3 grudnia 2021. Więcej o wydarzeniu można przeczytać poniżej. Wideo wykorzystywane jest przez Fundację w promocji projektów i w przeprowadzanych rekrutacjach nowych wolontariuszy.

Wzmacnianie regionów

Rozwinięcie kanału na Youtube na czas kwarantanny

W ramach poprzedniego projektu goszczącego Cross-border education, culture and entrepreneurship w czasach pandemii COVID-19 powstała specjalna playlista na kanale FRSP. Celem playlisty było umożliwienie wolontariuszom dzielenie się swoją kulturą jak i wiedzą i umiejętnościami ze społecznością lokalną, kiedy spotkania twarzą w twarz nie były możliwe. 

Niestety, przez praktycznie cały okres trwania naszego kolejnego projektu goszczącego, zarówno w naszej gminie Miedźna jak i w mieście Oświecim, obostrzenia nadal nie pozwalały na spotkania twarzą w twarz, wszystko zostało przeniesione do sfery online.  Rozbudowaliśmy więc m.in. naszą playlistę z warsztatami z zakresu przedsiębiorczości. Wideo dzieliliśmy się z młodzieżą poprzez nauczycieli w lokalnych szkołach i nasz fanpage.

 

 

Dwa wydarzenia online  

Wzmacnianie regionów

 
 
 
PREZENTACJA ONLINE O ALBANII

Nasza wolontariuszka Fabjola poprowadziła 3 lutego 2021 wspaniałe wydarzenie online. Przybliżyła uczestnikom jej kraj – Albanię – tradycje i kulturę, historię i ciekawostki, piękne miejsca, które warto odwiedzić. Udział wzięło 22 uczestników na spotkaniu ZOOM.

 

Wzmacnianie regionów

 
 
PREZENTACJA ONLINE O GRUZIŃSKICH ŚWIĄTECZNYCH TRADYCJACH

Ani oraz Khato, poprowadziły 8 stycznia wspaniałe wydarzenie online. Przybliżyły uczestnikom lokalne zwyczaje i tradycje, potrawy, oraz ciekawostki o Świętach Bożego Narodzenia w ich kraju.

 

Wydarzenia na żywo

Mimo, że pandemia mocno ograniczała realizację wydarzeń na żywo, czasami obostrzenia były luzowane i dzięki temu udało nam się zorganizować  poniższe wydarzenia.

DZIEŃ SENIORA
10 października 2020, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego wraz z wolontariuszami włączyła się w zorganizowanie Dnia Seniora w Mysłowicki Ośrodek Kultury w Dziećkowicach.
Zadbaliśmy o oprawę artystyczną wydarzenia, dzięki talentom Khato,  Ani i  Coco. Był taniec gruziński , prezentacja alfabetu gruzińskiego z kaligrafią i możliwością zapisania swojego imienia oraz gra na gitarze  ze śpiewem hiszpańskich piosenek.
Swoją obecnością zaszczycili również Prezydent Miasta Mysłowice – Pan Dariusz Wójtowicz, przedstawicielka Mysłowicki Ośrodek Kultury – Pani Patrycja Drobik oraz przedstawicielka Rada Dzielnicy Dziećkowice – Pani Alicja Kulawik. W sumie udział wzięło ok. 30 seniorów.
 
wideo z wydarzenia: KLIKNIJ
 DZIEŃ WOLONTARIUSZA

3 grudnia 2021, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza  nasi wolontariusze Programu Europejski Korpus Solidarności  zorganizowali spotkanie w Halo Rybnik. Można było dowiedzieć się więcej na temat samego programu  jak i ciekawostek  kulturowych z krajów pochodzenia naszych wolontariuszy. W sumie udział wzięło ok. 15 os.

Wideo promujące dzień wolontariusza, m.in wyświetlane na telebimie Halo Rybnik w Rybniku: KLIKNIJ

SPEKTAKL „NASZA TELEWIZJA”

28 maja i 24 czerwca odbył się spektakl teatralny „Nasza telewizja”, w którym zagrała wolontariuszka Tamuna. Była to inicjatywa  Gminnego Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli. Sztuce przyświecał szczytny cel charytatywny. Podczas wydarzenia odbyła się zbiórka publiczna dla Filipka z Jankowic, który walczy z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA.
W sumie w 3 spektaklach udział wzięło 200 os. 

 

 Zajęcia językowe online

wzmacnianie regionów

Jak wspomniano wyżej, wszystkie działania musieliśmy przenieść do sfery online. Wolontariuszki prowadziły więc zajęcia i warsztaty językowe dla mieszkańców społeczności lokalnej, gminy Miedźna i miasta Oświęcim przy pomocy narzędzi online takich jak ZOOM, Teams itp. Kiedy było to możliwe, Khato i Ana spotkyłamy się z uczniami PZ4SEG na żywo i prowadziły warsztaty twarzą w twarz.

wzmacnianie regionów

 

 

Akcje specjalne – współpraca wszystkich wolontariuszy

Okres pandemii był trudny dla wszystkich. Dla wolontariuszy, koordynatorów, placówek w których działali jak i dla społeczności lokalnych. Dlatego FRSP starało się, aby woluntariusze mieli poczucie sensu w realizowanych zadaniach, namiastki kontaktu ze społecznością lokalną.  Realizowaliśmy to poprzez specjalne akcje realizowane w mediach społecznościowych. Poniżej kilka przykładowych akcji i linków

Dzień Europy
Jola; wszyscy wolontariusze

Wideo z okazji Dnia wolontariusza 2020

Dzień Kobiet
wideo 1
wideo 2
wideo 3
wideo 4
Plakaty

Tłusty czwartek
książka z przepisami
Wideo 1
Wideo 2

Dzień kolorowej skarpetki – Światowy Dzień osób z zespołem Downa

Akcja świąteczna
Wideo
Świąteczne zdjęcia
Kartki świąteczne w językach narodowych

cykl DIY ekologicznych
Wideo 1
Wideo 2
Wideo 3
Wideo 4

I wiele, wiele innych wspaniałych akcji, dzięki którym wolontariusze razem, wspólnie mogli coś zrobić, wyjść z domu i podzielić się tym ze społecznością lokalną w mediach społecznościowych. 

 

Blog Wolontariuszy

Wolontariusze w ramach pierwszego projektu goszczącego w Woli, Youth, entrepreneurship and culture for rural development, założyli Bloga. W okresie realizacji projektu Wzmacnianie regionów przez wolontariat, Blog rzeczywiście zaczął żyć. Każdy wolontariusz zaangażowany w nasze projekty goszczące ma za zadanie przygotować jeden artykuł tygodniowo. Faktycznie podczas realizacji tego projektu goszczącego, w końcu udało się nam zmotywować wolontariuszy aby robili to systematycznie. Przybyło też osób obserwujących fanpage. 

BLOG 

wzmacnianie regionów

 

Prezentacje podsumowujące

 

 

Każda z wolontariuszek przygotowała prezentację, w której podsumowała swoje doświadczenie w ramach swojego projektu. 

Można z nich szarzej dowiedzieć się co robiły w czasie swojego wolontariatu w sowich instytucjach goszczących i jak oceniają to doświadczenie. 

o

 

Spotkania promujące po projekcie

 
FABJOLA

Spotkanie odbyło się wirtualnie na platformie Zoomie
Data: 30 listopada 2021 Czas: 20:00 – 21:00
Czas trwania: 1 godz.
Liczba uczestników: 15
Aktywność zawierała:
-Podzielenie się moim doświadczeniem z wolontariatu z FRSP w Polsce
-Pytania uczestników/odpowiedzi na pytania
-Omówienie tego, co oferuje program ESC i jego korzyści
-Wyzwania, które mogą pojawić się podczas projektu
-Różnorodność projektów realizowanych w ramach programu ESC

o
 
 
 
ANA

Spotkanie  odbyło się 13 listopada w grupie W4W – Rozwój kariery i edukacja, jako live na FB, uczestniczyło w nim około 11 osób. Ana podzieliła się sowimi doświadczeniami, zaprezentowała zasady udziału w projekcie. Był też czas na pytania. Spotkanie trwało godzinę. 

 
KHATO

Prezentacja odbyła się online za pomocą platformy Zoom w niedzielę 24 października o godzinie 16:00. Prezentacja trwała godzinę. Przez pierwsze 40 minut Khato dzieliła się swoim doświadczeniem, pokazując slajdy ze zdjęciami i opowiadając swoją historię. Ostatnie 20 minut było przeznaczone na pytania, co było jej ulubioną częścią. Odpowiadanie na pytania uczestników, widząc zainteresowanie z ich strony sprawiało jej ogromną radość. W sumie w spotkaniu wzięło udział 10 osób. W większości były to osoby z uczelni, którą ukończyła.

 
TAMUNA

Spotkanie było prowadzone z pomocą LG Audit. Niestety nie udało  się jej zrobić zdjęć wszystkim osobom z aparatami, gdyż nie wszyscy czuli się z tym komfortowo i połowa z nich opuściła spotkanie po tym jak wspomniałem o zdjęciu.
W spotkaniu wzięło udział 15 osób
Narodowości: Gruzja, Polska, Filipiny
Czas trwania: 1 godzina
Temat: gdzie szukać możliwości wolontariatu, jak aplikować, co eksponować, co obejmuje ESC, ważna dokumentacja, szkolenia (przed wyjazdem, po przyjeździe, w połowie i na koniec), obowiązki podczas wolontariatu i zajęcia w czasie wolnym.

 
SYUZI

Wydarzenie odbyło się w siedzibie organizacji pozarządowej Future in Our Hands, organizacji wysyłającej Syuzi. Spotkanie trwało 1,5-2 godziny. W spotkaniu udział wzięło około 30 osób.
Syuzi opowiadała o tym, dlaczego zdecydowała się na wyjazd do Polski, jak ważne jest wychodzenie ze strefy komfortu, na czym polegał jej projekt, jakie zadania wykonywała, jakie umiejętności rozwinęła, gdzie podróżowałam, podzieliła się też swoimi doświadczeniami z komunikowania się z innymi kulturami. Opowiadała o tym, jak projekt pomógł jej rozwinąć się jako osobie i stać się bardziej niezależną.