Ochrona mórz i oceanów! – Archipelagos to strzał w dziesiątkę!

Ochrona mórz i oceanów

Ochrona mórz i oceanów to temat który zawsze interesował Krystynę. Dlatego też projekt wolontariatu wybrała pod kątem swoich pasji i umiejętności, działa w organizacji Archipelagos, Institute of Marine Conservation, an wyspie Samos, w Grecji. Krystyna bierze udział w wolontariacie pt. Healthy environment, healthy human dofinansowanym ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+. Projekt jest wynikiem współpracy 5 organizacji z 4 krajów.  

Γεια σας! (Cześć!)  Ochrona mórz i oceanów

Moje doświadczenia z Archipelagos Institute of Marine Conservation zaczęły się kilka miesięcy temu. Decyzję o wyjechaniu na wolontariat podjęłam dużo wcześniej i jakiś czas szukałam odpowiedniej organizacji pozarządowej, z którą mogłabym nawiązać współpracę. Zależało mi aby projekt na który wyjadę był związany z ochroną środowiska, a w szczególności ochroną mórz i oceanów. Kilka lat temu skończyłam Oceanografię i chciałam móc odświeżyć swoją wiedzę, którą zdobyłam w czasie studiów i połączyć ją z wiedzą którą zdobywam teraz w czasie studiów magisterskich związanych z geograficznymi systemami informacyjnymi (GIS). Możliwość wolontariatu w Archipelagos była bardzo dobrą okazją do rozwinięcia moich umiejętności i nabycia doświadczenia, jako że wykorzystują oni GIS do mapowania traw morskich na terenie Morza Egejskiego. Dlatego kiedy natknęłam się na stronę Archipelagos, decyzję o aplikacji podjęłam bardzo szybko.

Aktywności 

Archipelagos ma wiele różnych projektów związanych z ssakami morskimi, ochroną środowiska morskiego, mapowaniem traw morskich oraz edukacją najmłodszych. Niestety niedługo po moim przyjeździe wiele z projektów musiało zostać wstrzymanych ze względu na obecną sytuację. Na szczęście na wyspie Lipsi na której teraz się znajduję (Archipelagos ma również bazę na wyspie Samos) restrykcje nie są aż tak duże, a część z nich została zniesiona w tym tygodniu i powoli, mam nadzieję, będziemy wracać do naszych badań. Pomimo tego, że na razie dalej nie wolno nam wypływać w morze, mamy dużo do zrobienia na lądzie i przy brzegu. Zakaz pływania już został zniesiony, więc wracamy do badań gatunków inwazyjnych ryb które można spotkać w Morzu Egejskim.

Oprócz tego przeprowadzamy obserwacje lądowe ssaków morskich, które czasem kończą się sukcesem. Od niedawna powrócił również projekt sprzątania plaż i zbierania danych na temat śmieci, aby dowiedzieć się jaki typ plastiku najczęściej można znaleźć na plażach Lipsi. Również, projekt z którym jestem najbardziej związana czyli mapowanie traw morskich, myślę, że niedługo powróci i nabierze większego rozpędu. Wszystkie projekty są oczywiście bardzo ważne, ale największym przedsięwzięciem Archipelagos, w tym momencie, jest budowa sanktuarium dla delfinów w małej zatoce Vroulia, w której wraz z innymi wolontariuszami i stażystami bierzemy czynny udział. Jest to często ciężka fizyczna praca, ale przynosząca bardzo dużo satysfakcji, kiedy możemy pod koniec dnia zobaczyć efekty naszego wysiłku. Ochrona mórz i oceanów

MIESZKAŃCY LIPSI Ochrona mórz i oceanów

Nie możemy również zapomnieć o mieszkańcach tej przepięknej wyspy. Są oni do nas nastawieni bardzo pozytywnie. Przed koronawirusem często idąc do sklepu czy na krótki spacer można było zostać zaproszonym na jedną z łodzi rybackich, aby zasmakować złapanych przez rybaków ryb i owoców morza, a przy okazji spróbować lokalnego wina!

Autor tekstu i zdjęć: Krystyna Muszel