Rezultaty projektu Youth, entrepreneurship and culture for rural development

Rezultaty projektu Youth, entrepreneurship and culture for rural development to podsumowanie działań czwórki zagranicznych wolontariuszy biorących udział w projekcie goszczącym realizowanym przez Fundację, w okresie czerwiec 2018 – listopad 2019.
W ramach projektu pt. Youth, entrepreneurship and culture for rural development, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, gościliśmy dwie tury wolontariuszy i dzielimy się z Wami rezultatami jakie wypracowali.
W okresie od czerwca 2018 do marca 2019 gościliśmy historyczną parę pierwszych wolontariuszy.
W Fundacji działała Włoszka, Rita a w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli – Gruzinka Natia.
Z kolei w okresie styczeń do listopad 2019 działać miała okazję druga tura wolontariuszy.
Tym razem gościliśmy dwóch chłopaków: Zura z Gruzji zajął miejsce Rity w Fundacji a Lele, działał lokalnie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miedźnej z/s w Woli.
Każdy z wolontariuszy realizował swój indywidualny plan zajęć i był wyjątkowy na swój sposób. Każdy z nich działał przez okres 8-10 miesięcy we wsi Wola, w woj. Śląskim – aktywizując społeczność lokalną.
Wolontariusze aktywnie uczestniczący w działaniach Fundacji, Rita i Zura, przede wszystkim skupiali się na działaniach edukacyjnych. Prowadzili warsztaty dla dzieci (już w wieku przedszkolnym) i młodzieży przekazując im podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Promowali projekty wolontariatu, brali udział w spotkaniach promocyjnych, aktywizowali zawodowo młodzież. Drugim najważniejszym polem ich działań były monitoringi Powiatowych Urzędów Pracy w woj. Śląskim (33 instytucje) w celu sprawdzenia jakości obsługi klienta zagranicznego.
Wolontariusze działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli, Natia i Lele z kolei skupiali się na zajęcia angażaujących społeczność lokalną w wolnym czasie. Prowadzili zajęcia językowe, warsztaty i kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (taneczne, plastyczne, ekologiczne itp). We wszystkich tych zajęciach wykorzystywali oczywiście metody edukacji pozaformalnej.
Dzisiaj dzielimy się z Wami tym co naszym wolontariuszom udało się wypracować przez okres który mieli okazję spędzić w Polsce, działając społecznie. Rezultaty projektu Youth, entrepreneurship and culture for rural developmentA
Publikacja powstała na podstawie monitoringów przeprowadzonych w woj. Śląskim przez wolontariuszy EVS, Rity z Włoch i Zury z Gruzji, w okresie 08.2018 – 09.2019.
Taki wybór krajów pochodzenia wolontariuszy miał duże znacznie, gdyż mamy w tym przypadku do czynienia z obywatelem kraju będącego członkiem Unii Europejskiej oraz z obywatelem kraju z Europy wschodniej, który do Unii Europejskiej nie należy, stąd w obu tych przypadkach zastosowanie mają inne przepisy prawa.
Celem monitoringu było sprawdzenia jakości obsługi klienta zagranicznego w Powiatowych Urzędach Pracy. Niniejszy raport w żaden sposób nie stanowi rankingu powiatowych urzędów pracy w województwie śląskim. Monitoring miał na celu zbadanie jakości funkcjonowania rozwiązań systemowych, przyjętych na poziomie krajowym oraz dostosowania urzędów rozumianych jako instytucje rynku pracy do dynamicznie internacjonalizującego się rynku pracy w Polsce.
Publikacja powstała dzięki wolontariuszom EVS, Natii i Lele, którzy opracowali metody w trakcie swoich działań z lokalną społecznością. Opublikowaliśmy dwie wersję językowe aby instytucje partnerskie z którymi współpracujemy mieli dostęp do metod którymi posługiwali się nasi wolontariusze, i sami być może z nich skorzystali w działaniach w swoich społecznościach lokalnych.
22 lipca 2018. Nasze wolontariuszki EVS, Natia z Gruzji i Rita z Włoch wraz z pielgrzymami z Bułgarii którzy zawitalii do naszej parafii umilali niedzielne popołudnie lokalnej społeczności. Przygotowały wiele ciekawych atrakcji.
Więcej można dowiedzieć się z artykułu o wydarzeniu: Piknik w Woli
Dożynki współorganizowane przez przez wolontariuszki, Ritę i Natię, wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miedźnej z/s w Woli odbyły się dn. 26 sierpnia 2018. Dziewczyny miały ogromny wkład w przygotowanie imprezy masowej i pomoc w trakcie jej realizacji.
Relacja na blogu
Wieczór współorganizowany przez przez wolontariuszki, Ritę i Natię, wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Miedźnej z/s w Woli.
Co rocznie GOK w grudniu organizuje wieczór Śląski. Tym razem, 6 grudnia 2018, był bardziej nietypowy i międzykulturowy niż dotychczas. Wolontariuszki poznały tradycje i kulturę Śląska, z kolie same podzieliły się swoimi z własnych krajów.
Wieczorek gruziński dla społeczności lokalnej gminy Miedźna zorganizowany został przez naszych wolontariuszy EVS – rodowitych Gruzinów: Natię ნათია i Zurę!
Był taniec, śpiew i degustacja przysmaków.
Wydarzenie miało miejsce 20 lutego 2019 i jednocześnie było pożegnalnym wydarzeniem Natii, która niedługo potem wracała do domu.
Wieczorek sycylijski zorganizowany został dla społeczności lokalnej gminy Miedźna przez naszego wolontariusza EVS – rodowitego Sycylijczyka: Lele
Były ciekawostki i degustacja przysmaków przygotowanych przez niego własnoręcznie!
Wydarzenie miało miejsce 6 listopada 2019 i było jednocześnie pożegnaniem Lele z Wolą, gdyż za kilka dni kończył swój wolontariat.
Wideo służy nam jako materiał promocyjny wśród potencjalnych kandydatów na wolontariuszy z zagranicy. Rita w przystępny sposób wyjaśnia zasady wolontariatu i opowiada o swoim projekcie.
Jest to przede wszystkim podsumowanie działań wolontariuszy. Wideo służy nam jednak również jako materiał promocyjny wśród potencjalnych kandydatów na wolontariuszy z zagranicy. Kandydaci mogą zapoznać się z specyfiką działania każdej z organizacji goszczącej i podjąć decyzję o przystąpieniu do rekrutacji.