Oprowadzamy zagranicznych turystów po Funchal

Together: a common challenge, a common responsibility jest projektem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego angażującym sześć różnych organizacji partnerskich w czterech krajach UE. Relacja sporządzona została przez wolontariuszki zaangażowane w działania w organizacji The University of Madeira Students’ Union. Kasia, Magda i Martyna zabiorą Was dzisiaj w podróż do Funchal, na Maderze. Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty!

AAUMA (Associação Académica da Univerisdade da Madeira) jest stowarzyszeniem studentów działającym przy Uniwersytecie Maderskim. AAUMA zajmuje się aktywną promocją regionu, a przede wszystkim jego największego miasta – Funchal. Stolica wyspy pełna jest kolonialnych zabytków, które co roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. Wolontariusze w ramach projektu EVS zajmują się oprowadzaniem wycieczek po mieście. Środki pozyskane ze sprzedaży biletów oraz donacje zwiedzających pomagają finansować projekty socjalne. Między innymi jest to pomoc uboższym studentom poprzez dofinansowanie posiłków oraz dostarczenie materiałów edukacyjnych.

Projekt Kasi i Martyny:

Do codziennych obowiązków Kasi i Martyny należy oprowadzanie zorganizowanych grup oraz indywidualnych turystów po atrakcjach w centrum miasta, przykładowo Ratusz, Kościół Świętego Jana Ewangelisty, Kolegiata Jezuitów czy Katedra. Wolontariusze są także odpowiedzialni za udzielanie informacji na temat działalności organizacji, zachęcanie odwiedzających do brania udziału w oferowanych atrakcjach oraz wydarzeniach kulturalnych, takich jak comiesięczne koncerty fado (gatunek muzyczny wywodzący się z Portugalii). Muzycy wchodzący w skład zespołu są również członkami stowarzyszenia. Pozostałe zadania dziewczyn to wydawanie audioguide’ów służących do samodzielnego zwiedzania Kolegiaty i przylegającego kościoła oraz pomoc w sklepie z pamiątkami. W ramach projektu zajmujemy się również tłumaczeniem tekstów dotyczących historii, kultury i tradycji Madery.

Projekt Magdy:

Projekt Magdy obejmuje inny zakres obowiązków, mimo tego są one również związane z działalnością kulturalną. W przeciwieństwie do dziewczyn, których miejscem pracy jest głównie Kolegiata Jezuitów, Magda większość czasu spędza na uniwersytecie, gdzie siedzibę ma także biuro stowarzyszenia. Podczas pierwszego miesiąca na Maderze miałam okazję obserwować, w jaki sposób studenci tutejszego uniwersytetu celebrują rozpoczęcie roku akademickiego. Z aparatem w dłoni uczestniczyłam w kolejnych wydarzeniach, które odbywały się na terenie kampusu, bądź w centrum miasta. Były to między innymi wyjątkowo barwne i zabawne Praxis, czyli aktywności związane z dołączaniem do grona studentów przez „pierwszoroczniaków”, podczas których młodzi ludzie przebierają się w przeróżne stroje, prezentują starszym kolegom dziedzinę, jaką wybrali do studiowania, a przede wszystkim przedstawiają siebie, jako pełnoprawnych studentów.

Podczas pierwszych tygodni kampus zamienił się w miejsce pełne wyzwań oraz gier, w których młodzi adepci musieli wykazać się nietypowymi zdolnościami. Ciekawym wydarzeniem była również parada studentów, zaczynająca się na kampusie a kończąca na brzegu oceanu. Ostatnim jej punktem był symboliczny chrzest nowicjuszy dokonywany przez starszych kolegów, który kończył się kąpielą w oceanie.

Oprócz wydarzeń związanych z życiem uczelni, miałam również przyjemność uczestniczenia w inauguracji rozpoczęcia współpracy między lokalnymi sklepikarzami a artystami, mającej na celu promocję jednej z ulic, która ucierpiała w trakcie powodzi kilka lat temu, a także debacie na temat książki poświęconej jednemu z królów Portugalii, w której uczestniczyły osoby związane z różnymi środowiskami, takie jak osoba duchowna, dziennikarz, profesor czy komik. Podczas wszystkich wyżej wymienionych wydarzeń zajmowałam się fotografowaniem. Zebrane materiały edytowałam następnie w biurze, jednocześnie poznając i udoskonalając swoje umiejętności w posługiwaniu się programami graficznymi.

Czas Wolny

Poza obowiązkami wynikającymi z naszych projektów, w wolnych chwilach staramy się aktywnie spędzać czas. Wspólnie z innymi wolontariuszami eksplorujemy wyspę poprzez wędrówki wzdłuż lewad, czyli kanałów irygacyjnych doprowadzających wodę z północy na południe wyspy. Ponadto kosztujemy lokalne potrawy oraz egzotyczne owoce. Bierzemy udział w różnorodnych wydarzeniach, by lepiej zrozumieć kulturę i tradycję regionu.

Autorzy tekstu, video i prezentacji: Katarzyna Janek, Martyna Krupińska, Magdalena Zawadzka

Together, Together. Together. Together, Together.