Relacja z wolontariatu długoterminowego EKS na Cyprze

Zapraszamy Was do przeczytania relacji naszego wolontariusza Jakuba, który odbył swój wolontariat długoterminowy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej na Cyprze.

Życie na wyspie – czyli relacja z projektu na Cyprze.

Jeśli zastanawiasz się czy chcesz coś zmienić i wyjechać na wyspę gdzie czas leci wolniej, ludzie patrzą na punktualność w bardzo luźny sposób, gdzie przemieszczanie się na piechotę jest uważane za szaleństwo oraz jedzenie mandarynek czy granatów z drzewa to codzienność? Cypr jest idealnym miejscem, żeby zacząć!

Nazywam się Jakub i brałem udział w projekcie długoterminowym „Courage and Set an example!” w Nikozji, stolicy Cypru organizowanym przez organizację „PlanBe, Plan It Be It”. Celem mojego projektu było szerzenie świadomości ekologicznej, „non-formal education” oraz działania związane z inicjatywami środowiskowymi. Jednakże przez 6 miesięcy byłem w stanie wziąć udział w tak wielu różnorodnych inicjatywach, że z pewnością na nudę nie można było narzekać.

Rzeczą jaka dała się we znaki w pierwszym miesiącu pobytu na wyspie była pogoda, która z uporem chciała spalić nas żywcem. Po tygodniu czy dwóch można było (mniej więcej przyzwyczaić się do temperatur i  działać na 100%. Codzienne zadania i inicjatywy związane ze środowiskiem oraz edukacją nieformalną zajmowały nasz czas podczas pierwszego miesiąca w stolicy. Na szczególne podziękowania zasługuje tutaj nasza koordynatorka Eliza, która swoim zaangażowaniem, energią, chęcią niesienia pomocy oraz głową pełną od pomysłów inspirowała do nowych inicjatyw.

Po jakimś czasie i poznaniu wielu osób (cóż, Cypr jest mały i każdy zna każdego) zacząłem brać udział w inicjatywach związanych z ekologią czy niesieniem pomocy uchodźcom, których sytuacja w tym kraju jest bardzo skomplikowana. Do tych inicjatyw należą między innymi Zero Food Waste Cyprus, gdzie co sobotę na lokalnym targu zbieraliśmy warzywa oraz owoce, których farmerzy nie dali rady sprzedać, sortowaliśmy je, a później rozdawaliśmy potrzebującym. Co tydzień ratowaliśmy setki kilogramów jedzenia i pomagaliśmy dziesiątkom jak nie setkom ludzi. Kolejną inicjatywą jest Cans For Kids. Raz w tygodniu spotykaliśmy się w małym gronie oraz pomagaliśmy w sortowaniu puszek aluminiowych, które to później zostawały prasowane i zamieniane na bloki, które później były sprzedawane, a otrzymane pieniądze przeznaczane na szpital dla dzieci w Nikozji. Co tydzień również organizowaliśmy sprzątanie lokalnych parków oraz skwerów, które pokryte były śmieciami i skradały urok okolicy. Jeśli chodzi o bardziej zabawne wydarzenia, to pomagałem również w organizowaniu i pomocy przy festiwalach muzycznych, filmowych czy artystycznych. Pierwszym z nich był Windcraft Festival, w urokliwej wiosce w Cypryjskich górach. Na Queerwave Movie Festival, poznałem wspaniałych ludzi z którymi kontakt utrzymuję do teraz. Na sam koniec mojego pobytu miałem przyjemność pomagać również przy PopArt Festival. Szczególnym uczuciem darzę jednak ludzi z którymi miałem przyjemność pracować i DLA których mogłem pracować na samym końcu w Dignity Centre. Jest to miejsce pomagające ludziom szukającym azylu w tym kraju. Pomoc polegała na dystrybucji żywności, pomocy w prostych sprawach dnia codziennego oraz wiele, wiele więcej. Z pewnością jest to doświadczenie, które na zawsze pozostanie ze mną i wierzę, że zmieniło mnie na dobre.

Jednak nie tylko samą pracą człowiek żyje! Podczas mojego pobytu udało mi się zwiedzić praktycznie całą wyspę (północ i południe Cypru- jakbyście nie wiedzieli, Cypr jest podzielony! Polecam poczytać więcej spać na plażach, pływać w morzu, skakać z klifów, poznawać wspaniałych ludzi oraz spędzać z nimi czas. Cóż, jeśli nie jesteś jeszcze przekonana do projektu w tym kraju to zamknij oczy, nie wahaj się i zaryzykuj!