„Courage and set an example” był to projekt Europejskiego Korpusu Solidarności realizowany w latach 2020-2022. W tym projekcie wzięło udział 20 wolontariuszy w wieku od 18 do 30 lat. Młodzi ludzie z całej Polski mieli niezwykłą okazję przeżyć przygodę swojego życia w takich krajach jak: Grecja, Portugalia, Włochy i Turcja. Czas na podsumowanie tego projektu. Zapraszamy Was do zapoznania się ze szczegółami poniżej!
Kilka słów o projekcie
„Courage and set an example” to projekt finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności/
Projekt był wynikiem współpracy pomiędzy Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego z Polski oraz następującymi organizacjami partnerskimi:
- United Societies of Balkans z Grecji,
- PlanBe Plan it Be z Cypru
- Teatro Metaphora – Associação de Amigos das Artes z Portugalii
- Entrepreneurship and Social Economy Group (EKO) z Grecji
- H.R.Y.O. Human Rights Youth Organization z Sycylii
- ADOC – Associação de Ocupação Constante z Portugalii
- Pi Youth Association z Turcji.
Projekt zachęcał do podejmowania działań twórczych i informacyjnych poprzez działania kulturalne, artystyczne, medialne i ekologiczne. Wspólnie promowaliśmy tolerancję na odmienne tradycje, kulturę poprzez sztukę i działania medialne. Jednym z priorytetów wszystkich partnerów projektu było wzmocnienie zainteresowania społeczności lokalnej projektami europejskimi i siłą wolontariatu poprzez działania artystyczne.
Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami rezultatami projektu i tym co udało się osiągnąć naszym wolontariuszom podczas pracy na rzecz społeczności lokalnych krajów w których przebywali.
Czym jest wolontariat EKS?
Aby pokrótce przybliżyć Wam czym jest wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności zapraszamy Was do zapoznania się z jednym z wideo naszej wolontariuszki Kasi, która odbywała swój wolontariat krótkoterminowy w Bradze, w Portugali, w organizacji ADOC.
Wolontariat na wyspie "wiecznej wiosny"
Wolontariusze biorący udział w projekcie Courage and set an example brali udział w projektach o szczeblu lokalnym oraz międzynarodowym, organizowanych przez organizacje goszczące. Podczas wolontariatu na Maderze w organizacji Teatro Metaphorea wolontariusze Dorota, Ignacy, Magda i Piotr wzięli udział w następujących projektach:
1) Projekt Green Steps Zielone Kroki – nieformalne działania edukacyjne na rzecz środowiska naturalnego
– Upcykling: We wszystkie poniedziałki, środy i piątki wolontariusze zbierają puszki po napojach lub innych śmieciach, myją, tną i przygotowują do budowy arcydzieł artystycznych, które zostaną wystawione latem 2021 roku. Malowanie starych plastikowych beczek i plastikowych butelek w celu stworzenia ogromnych doniczek z kwiatami i żyrandoli w ramach dużej instalacji artystycznej. Tworzenie płótna z puszkami – zawierającego m.in obrazy: ptaków, choinek, itp.
2) Projekt BANCO DE IDEIAS – Lokalny projekt dialogu strukturalnego realizowany we współpracy z lokalnym Urzędem Miasta. Młodzi ludzie w wieku 16-30 lat, dają pomysły w różnych obszarach społecznych do realizacji w mieście Câmara de Lobos.
– Akcja ploggingu, czyli aktywnego oczyszczanie lasu
- Link:https://www.facebook.com/media/set/?vanity=TeatroMetaphora&set=a.3645141248858045
- Link:https://www.facebook.com/media/set?vanity=TeatroMetaphora&set=a.3705021296203373
3) Warsztaty fotograficzne – wolontariusze wzięli udział jako uczestnicy i pomocnicy logistyczni w imprezie warsztatów fotograficznych.
Link:https://www.facebook.com/media/set/?vanity=TeatroMetaphora&set=a.3572424242796413
Link:https://www.facebook.com/media/set/?vanity=TeatroMetaphora&set=a.3627183797320457
4) Sesje informacyjne w szkołach, imprezy Eurodesk w stowarzyszeniach i szkołach – DNI ERASMUS i akcja TIME TO MOVE
– Podczas dni Erasmus+ Ignacy i Dorota odwiedzili kilka lokalnych szkół i promowali program Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Rozmawiali o swoich doświadczeniach na Maderze, dzielili się informacjami o swoich krajach (kulturze, tradycji, gastronomii itp.) oraz promowali międzynarodowy wolontariat.
Link:https://www.facebook.com/media/set/?vanity=TeatroMetaphora&set=a.3602429533129217
– Podczas miesiąca TIME TO MOVE, który jest poświęcony promocji projektów mobilności, wolontariusze opracowali kilka działań dla uczniów szkół średnich, którzy są zaangażowani w projekt gazety.
Link:https://www.facebook.com/media/set/?vanity=TeatroMetaphora&set=a.3602528103119360
Magda odbywała swój wolontariat długoteminowy na Maderze w organizacji Teatro Metafora od listopada 2021 do maja 2022. Magda podobnie jak i pozostali wolontariusze brała udział w
– działaniach ekologiczne w ramach projektu Green Steps
– wspierała organizację podczas tworzenia projektów dla społeczności lokalnej Warsztaty (artoterapia; terapia ruchowa; autoekspresja; świadomość międzykulturowa; taniec; muzyka; improwizacja; itp.)
– współtworzyła treści w mediach społecznościowych, blogu, Facebooku oraz na innych kanałach
5) Współpraca na rzecz Role Models: Wzorce do naśladowania są pozytywnymi punktami odniesienia, dającymi obraz tego, w jaki sposób, również dzięki programowi Erasmus+ i europejskim politykom na rzecz włączenia społecznego i kontrastu z radykalizacją postaw, możliwe stało się przekształcenie trudności w możliwości i rozpoczęcie procesu osobistego rozwoju i sukcesu. W organizacji Teatro Metpahora dwóch członków rozwija tę inicjatywę, dając świadectwo tego, jak program Erasmus+ zmienił ich życie, stał się bardziej tolerancyjny i jak radzą sobie również z wyzwaniami związanymi z bezrobociem wśród młodzieży poprzez wolontariat (lokalny lub międzynarodowy). Podczas tych wydarzeń Ignacy, Dorota i inni międzynarodowi wolontariusze uczestniczyli w filmie stworzonym przez pracowników Teatro Metaphora.
Link: https://www.facebook.com/264144640291073/videos/884195625654927
6) Artykuły na strony internetową Teatro Metaphora o ich życiu na Maderze I doświadczeniu z tym związanym
– artykuły Ignacego, m.in. o festiwalu marionetek i kulturze teatru lalkowego na Maderze bądź naturze :
Link: https://atlanticiscalling.wordpress.com/author/ignisko/
-artykuły Doroty, m.in. o maderskiej naturze i przepisach kulinarnych:
Link: https://atlanticiscalling.wordpress.com/author/talaveruela/
Piotr link: https://atlanticiscalling.wordpress.com/author/piotreklipinski/
Magda link: https://atlanticiscalling.wordpress.com/author/magdasubocz/
7) Organizowanie i wdrażanie własnych projektów i inicjatyw, itp. oraz wsparcie w organizowaniu i rozwijaniu programów uczenia się pozaformalnego dla mieszkańców i młodzieży;
– wolontariusze pracowali w zespołach rozwijających zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.
-warsztaty kaligraficzne – Dorota opracowała warsztaty dla wszystkich pracowników i kolegów z Teatro Metaphora.
Dodatkowo mieli możliwość wzięcia udziału i udzielenia pomocy logistycznej w organizowaniu takich eventów jak:
-MARIOFADA – Impreza kulturalna: Festiwal Lalek – Linki: https://atlanticiscalling.wordpress.com/2020/10/18/floating-over-the-night/
–MUNICIPAL EQUALITY DAY – Świętowanie równości wraz ze stowarzyszeniem Casa do Povo de Câmara de Lobos
–Stowarzyszenie CRIAMAR – pomoc we wspólnym projekcie „Escola do Conhecimento” – Szkoła Wiedzy, w której wykonywane są różne zajęcia: malowanie; pomoc w odrabianiu zadań domowych przez dzieci, itp. https://www.facebook.com/ass.criamar/posts/3344642392241467.
Artykuły wolontariuszy
Wolontariat długoterminowy- Balkan Hotspot – relacja z wolontariatu długoterminowego w Grecji
Relacja z wolontariatu długoterminowego na Sycylii
Pod tureckim niebem -relacja z wolontariatu długoterminowego EKS
Ja musiałam tam wrócić – artykuł o projekcie w Bradze, Portugalii
Wolontariat na 30 urodziny – relacja z wolontariatu długoterminowego w Grecji
Turcja jakiej nie znałam – Relacja z wolontariatu długoterminowego w Izmirze
Odnajdż sie w kraine wiecznej wionsy, czyli wolontariat długoterminowy na Maderze
Moje Palermo- relacja z wolontariatu długoterminowego
Koniec to nowy początek, relacja z wolontariatu EKS w Izmirze
Portugalska przygoda Marty, relacja z wolontariatu długoterminowego w Portugalii
EKS na Cyprze, relacja z wolontariatu długoterminowego
Jak nie teraz to kiedy? – telacja z wolontariatu długoterminowego na Maderze
Spotkania po projekcie
Marta Pasierbek – ADOC
Spotkanie odbyło się na Zoomie 11 kwietnia 2022 o godz. 18:00. Na spotkanie wolontariuszka przygotowała prezentację, która składała się z trzech części: przedstawienie Europejskiego Korpusu Solidarności-czym jest, co i komu oferuje, jak można wziąć w nim udział, przedstawienie FRSP i ADOC jako organizacji zaangażowanych w projekt, prezentacja projektu- na czym polegał, jakie były obowiązki, opowiedziała o życiu w Portugalii, podróżach, interakcjach z lokalną społecznością, etc.. Frekwencja: na spotkanie było obecne
Magda Subocz- Teatro Metafora
Wolontariuszka zorganizowała spotkanie 19 maja 2022 w swoim miejscu pracy. Magda opowiedziała o swoim wolontariacie, o możliwościach jakie daje program EKS oraz zaprezentowała przygotowaną przez siebie prezentację. W spotkaniu wzięło udział 20 osób.