Relacja z wolontariatu długoterminowego w Trans Europe Halles w Lundzie

Zapraszamy do przeczytania pierwszej  relacji z wolontariatu długoterminowego w szwedzkim Lundzie. Nasza wolontariuszka Natalia zdecydowała się wziąć udział w rocznym projekcie organizowanego w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności .

Projekt nazywa się Feel the Flow, a organizacją goszczącą Natalii jest Trans Europe Halles 

Zapraszamy do lektury oraz do aplikowania na pozostałe projekty w ramach Feel the Flow

Skąd wiem o ESC

Dowiedziałam się o ESC, kiedy byłam nastolatką, ba, nawet próbowałam aplikować na projekty, kiedy miałam 19 lat. W tym wieku byłam bardzo zainteresowana podróżami, nowymi kulturami i doznaniami. Nic z tego niestety nie wyszło; wydaje mi się, że nie byłam na taki wyjazd po prostu gotowa. Zamiast tego, podjęłam studia w Holandii, gdzie koniec końców spędziłam 7 lat. Po zakończeniu studiów przypomniałam sobie o ESC i uświadomiłam sobie: to jest ostatni dzwonek; w końcu zaraz będę na ten wyjazd po prostu za stara!

Organizacja

Można śmiało powiedzieć, że organizacja, z którą współpracuje jest po prostu świetna. Trans Europe Halles jest siecią ośrodków zrzeszających członków w 36 krajach europejskich. Przekształca opuszczone budynki w całej Europie w tętniące życiem centra kultury i sztuki. W ten sposób wpływa na społeczności, dzielnice i miasta. Aby to osiągnąć, używa najbardziej wyrafinowanego narzędzia w swoim zestawie narzędzi: kreatywności i wyobraźni.

Moje zajęcia

Po pierwsze, moja organizacja zorganizowała tzw. ‘job shadowing’, które polegało na spędzeniu dnia (w biurze lub online) z każdą z osób pracujących dla Trans Europe Halles. Dowiedziałam się czym między innymi czym zajmuje się osoba odpowiedzialna za administrację i finanse, czym zajmuje się kierownik do spraw komunikacji itp.

Po drugie, organizacja goszcząca spędziła dość sporo czasu, żeby zaplanować ze mną moje cele (krótko i długo terminowe) i sposób w jaki mogę je osiągnąć. Razem zdecydowaliśmy co mogę zrobić by polepszyć moje kwalifikacje. W konsekwencji, zostałam włączona w projekt SPOTing, zostałam poproszona o przygotowanie prezentacji na seminarium dotyczącej modeli biznesowych w kulturze, a także zajmuję się kodowaniem danych, które zostały zebrane podczas projektu Telethon. Współpracuję głównie z dwoma osobami z Trans Europe Halles jak również z członkami organizacji.

COVID-19

Z racji tego, że wyjechałam na projekt w czasie pandemii COVID19, moje zajęcia musiały być dostosowane do nowej rzeczywistości. Więcej niż połowa osób pracujących dla Trans Europe Halles nie mieszka w Lund, a raczej w Malmo; mieście, które jest dużo większe i oddalone mniej więcej 20km stąd. Oznacza to, że mimo tego, że jestem już tutaj prawie 3 miesiące, wiele z tych widziałam tylko na ZOOMie.

Przed wybuchem pandemii, osoby pracujące dla Trans Europe Halles bardzo często podróżowały. Niestety, w obecnej sytuacji nie jest to możliwe. Organizacja planuje event w Kopenhadze w okolicach czerwca 2021, jednak jest to bardzo niepewne. Wiele konferencji i spotkań organizowanych jest online.

Musze przyznać, że przeprowadzka do nowego kraju w czasie COVID19 na pewno nie jest łatwa. Znajduję sobie wiele zajęć, które mogę robić sama. Maluję, rysuję i czytam. Staram się myśleć pozytywnie i mam nadzieję, że niedługo sytuacja się zmieni. Trans Europe Halles zaplanowało wyjazd dla przedstawicieli wszystkich organizacji na jesień. Trzymam kciuki, że uda mi się tam pojechać.

Artykuł pochodzi od Natalii Pierzchawki