Dwa miesiące z widokiem z okna na toskańskie krajobrazy – relacja naszej wolontariuszki Kariny z projektu Europejskiego Korpusu Solidarności
Karina zrealizowała krótkoterminowy projekt wolontariatu pt. Local heroes of tomorrow finansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności
Ciao! Jestem Karina i spędziłam dwa cudowne miesiące na wolontariacie krótkoterminowym w Sienie, w Toskanii, we Włoszech. Mój wolontariat odbywałam w Siena Art Institute i jest to doświadczenie, za które jestem ogromnie wdzięczna, bo wniosło ono wiele dobrego do mojego życia!
Dwa miesiące z widokiem z okna na toskańskie krajobrazy
W ramach wolontariatu zostało mi przyznane miejsce w mieszkaniu w sercu średniowiecznego miasta, dosłownie kilka kroków od Piazza del Duomo, a z mojego pokoju miałam cudowny widok na toskańskie krajobrazy. Siena nie jest dużym miastem, ale za to ma ciekawą historię i magiczny klimat, toczy się tam spokojne włoskie życie, ale przy tym jest też wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia i do spędzania czasu, do spacerowania – ja nazywam Sienę takim jednym wielkim punktem widokowym! A jeśli dobrze rozezna się w życiu miasta, ma ono do zaoferowania różne ciekawe wydarzenia. Siena jest świetna, by złapać oddech, zwolnić z codziennego pośpiechu i zasmakować toskańskiej codzienności.
Stałam się częścią rodziny Siena Art Institute (SART)
Siena Art Institute to organizacja artystyczna, która gości artystów i studentów zainteresowanych połączeniem sztuki i lokalnego życia. SART organizuje stypendia projektowe i rezydencje dla artystów, eventy, konferencje i warsztaty dla lokalnej i międzynarodowej publiczności, program studiów dla międzynarodowych studentów, a także kursy letnie i zimowe oraz bierze udział w projektach unijnych. Dużo się dzieje, to bardzo kreatywne miejsce, przez które przewija się mnóstwo ciekawych osób z różnych stron świata.
Dołączając do ekipy pracowników poczułam się bardzo zaopiekowana, byłam nie tylko wolontariuszką, ale stałam się naprawdę częścią rodziny SART. Oprócz tego miałam też codzienny kontakt ze studentami oraz artystami goszczącymi, więc poznałam wiele inspirujących osób.
Moje zadania i co udało mi się zdziałać na miejscu w Siena Art Institute
- Pomoc przy cyklu spotkań „StARTers”
- Content na Instagrama i TikToka, dokumentacja lekcji w muzeach i pracowniach artystycznych, dokumentacja eventów w instytucie
- Wideo promocyjne na wydarzenia Transient Treasures + Final Exhibition oraz Magical Christmas Friday
- Przygotowywanie słoiczków miodu
- Magical Christmas Friday – przygotowywanie gadżetów na sprzedaż
- Magical Christmas Friday – instagram takeover
- Pomoc w codziennym funkcjonowaniu instytutu (itp. otwieranie i zamykanie instytutu, pomoc studentom itp.)
Bogatsza o nowe doświadczenia, z postawionymi nowymi krokami w kierunku samorozwoju
Bardzo doceniam, że codziennie rozmawiałam po włosku i po angielsku, dzięki czemu pracowałam nad dwoma językami równocześnie! Dużo dały mi nie tylko rozmowy, ale także tworzenie materiałów na potrzeby instytutu i po włosku, i po angielsku. Dzięki temu, że środowisko SART jest międzynarodowe mogłam używać właśnie angielskiego, a gdy pracownicy instytutu dowiedzieli się, że mówię płynnie po włosku od razu chętnie zaczęli rozmawiać ze mną tylko w tym języku, dzięki czemu odkrywałam bardziej codziennie używaną, potoczną wersję języka włoskiego.
Pomagałam w codziennej pracy instytutu, dzięki czemu zakres moich zadań był naprawdę szeroki, więc mogłam sprawdzić się w wielu rzeczach i nauczyć się radzić sobie przy wielu zadaniach. Bardzo doceniam także to, że zadania były do mnie dopasowane, między innymi, gdy moje koordynatorki zauważyły, że lubię robić zdjęcia i relacjonować co się dzieje w SART, zaczęły angażować mnie w różne wyjścia na lekcje w muzeach czy studiach artystycznych, by dokumentować w czym biorą udział studenci oraz relacjonowałam różne wydarzenia, które działy się u nas, czy w których braliśmy udział. Był czas też na spokojne, nawet można powiedzieć relaksujące zadania, takie jak przygotowywanie słoiczków miodu, które później sprzedawane były, by uzyskać donacje na ukryty ogród SART, dostępny dla wszystkich (jeden z projektów SART związany także z UE).
Mogę dodać, że szczególnie zadowolona jestem, że miałam szansę wykazać się pomocą przy dwóch kluczowych eventach podsumowujących semestr – Transient Treasures oraz Magical Christmas Friday. Dużą satysfakcję dało mi stworzenie włosko-angielskiego filmiku promocyjnego i pokazującego drogę z Piazza del Campo (główny plac w Sienie) do SART.
Od dawna miałam w głowie myśl, że fajnie byłoby pracować w międzynarodowym środowisku, a teraz tylko się upewniłam, że sprawia mi to wielką frajdę!
Dziękuję Sieno
Za to, że na nowo odkryłam siebie, złapałam oddech, zyskałam nowe pomysły i nowe doświadczenia, żyłam sieneńską codziennością, pokochałam ogromnie Toskanię…
Artykuł oraz prezentację przygotowała nasza wolontariuszka Karina Saktura, dziękujemy!
Karina zrealizowała mobilność w ramach projektu Local heroes of tomorrow !