Wolontariat krótkoterminowy Volunteering – step to the future w Albanii

Wolontariat krótkoterminowy „Volunteering – step to the future in Tirana” jest wspólnym projektem naszej fundacji oraz albańskiej organizacji Projekte Vullnetare Ndërkombëtare (PVN). Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Zachęcamy do aplikowania osoby w wieku do 18 do 30 roku życia, które chciałby realizować zadania związane z prowadzeniem różnorodnych warsztatów i aktywności dla dzieci i młodzieży, w tym praca w lokalnym centrum młodzieżowym.

Gdzie? – Tirana, Albania

Kto koordynuje projekt wolontariatu? – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

W jakiej organizacji będę wolontariuszem? – Projekte Vullnetare Ndërkombëtare (PVN)

Ile będzie trwał projekt? –  59 dni (05/06/2023 – 02/08/2023 )

Ilu nas będzie? – 2 wolontariuszy z Polski*

*WAŻNE! Zgodnie z zasadami Programu EKS na wolontariat krótkoterminowy mogą wyjechać jedynie osoby posiadające mniejsze szanse. Szczegółowa informacja na temat mniejszych szans znajduje się w Przewodniku EKS na str. 8 i 9

Do kiedy prowadzony jest nabór? – 31 marca br.  

JAK ZAAPLIKOWAĆ? – Zgłoszenia zawierające CV oraz list motywacyjny w języku angielskim prosimy przesłać mailowo (tytuł maila: „Step to… Albania”) na adres ewa.skowronska@frsp.eu

KILKA SŁÓW O ORGANIZACJI GOSZCZĄCEJ

PVN (Projekte Vullnetare Nderkombetre – Międzynarodowe Projekty Wolontariatu) jest organizacją działającą na rzecz promowania solidarności, pokoju i wzajemnego zrozumienia poprzez wymianę wolontariuszy. Wspiera młodzież, osoby wykluczone (w tym Romów i Egipcjan, młodzież z obszarów wiejskich, młodzież stojącą w obliczu przeszkód społecznych i kulturowych itp.) w potrzebie i rozwoju społeczności. 

PVN jest bardzo aktywną organizacją na polu młodzieżowym, szczególnie w ESC, poprzez goszczenie i wysyłanie wolontariuszy w całej Europie. Przykładamy dużą wagę do rozwoju osobistego i interpersonalnego wolontariuszy, których gościmy i jak dotąd ESC z nami zmieniło ich życie. Jednocześnie zapewniamy zróżnicowany program i otwartą przestrzeń dla pomysłów wolontariuszy, dlatego poszukujemy zmotywowanych, odpowiedzialnych i aktywnych wolontariuszy, którzy potrafią pracować w zespole, pracować indywidualnie i podejmować inicjatywy.

AKTYWNOŚCI W RAMACH WOLONTARIATU

Celem działań wolontariuszy ESC jest pomoc młodzieży i dzieciom z mniejszymi szansami w integracji społecznej, edukacji praw człowieka, kreatywności i rozrywce.

Wolontariusze będą zaangażowani w pracę w ośrodku dziennym/społecznościowym, gdzie będą pracować z młodzieżą i dziećmi, które zmagają się z różnymi problamami społecznymi, ekonomicznymi i kulturowymi w Albanii.  W ośrodku przebywa około 20- 30 dzieci i młodzieży. Pracownicy ośrodka będą pomagać na co dzień.

Niektóre główne aspekty działań wolontariuszy:

  1. Codzienne zajęcia/integracja z dziećmi i młodzieżą (warsztaty i kreatywne działania dotyczące praw człowieka, pokoju, zmian klimatycznych itp., gry, budowanie zespołu, grupy robocze, zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak spacery, zabawy w parku, edukacja na temat nośników, Kreatywność: warsztaty rowerowe hand made, używanie maszyny do recyklingu do produkcji różnych przedmiotów z materiałów z recyklingu, wsparcie językowe: nauczanie uczestników języka angielskiego lub francuskiego, oglądanie filmów/otwarte kino)
  2. Promocja wolontariatu (promowanie wolontariatu, możliwości ESC oraz międzynarodowych obozów pracy, szkoleń dla młodzieży na publicznych i prywatnych uniwersytetach w Tiranie, Promowanie możliwości wolontariatu i wspieranie albańskich wolontariuszy w poszukiwaniu i aplikowaniu na wolontariat za granicą, Promowanie praw człowieka, różnorodności i wymiany międzykulturowej w szkołach na obszarach wiejskich Tirany, a także wspieranie ich w nauce języka angielskiego lub innego języka obcego.
  3. Sprawy administracyjne i promocja (współpraca przy realizacji międzynarodowych workcampów organizowanych przez PVN w Albanii oraz dla tych organizowanych na całym świecie przez sieć SCI (sciint.org), Prowadzenie mediów społecznościowych i strony internetowej).
INFORMACJE ORGANIZACYJNE

– zapewniamy podróż w obie strony (275 EUR),

– kieszonkowe (3 EUR/dzień)

– środki na wyżywienie (90 EUR/mc)

– zakwaterowanie w dwuosobowym pokoju

– transport lokalny

– ubezpieczenie prywatne

Zobacz również inne nasze nabory.