NABORY

Wolontariat społeczno-kulturowy w Grecji

Wolontariat dlugoterminowy

Wolontariat społeczno-kulturowy w Salonikach, Grecji to wspólny projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego i organizacji United Societies of Balkans . Projekt został zaakceptowany i otrzymał dofinansowanie z Polskiej Agencji Narodowej.

Zgłoszenia (CV oraz list motywacyjny w j.angielskim) należy wysłać na adres: aleksandra.wieczorek@frsp.eu.
W tytule wiadomości należy wpisać: Aplikacja na projekt: Courage and set an example! Saloniki

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.03.2021 (rekrutujemy na bieżąco, zapewnij sobie miejsce już teraz !)

Organizacja wysyłająca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego
Organizacja koordynująca i goszcząca: United Societies of Balkans
Okres aktywności: *15.04.2021-15.10.2021 (w związku z pandemią i dyspozycyjnością wybranego kandydata podane daty mogą ulec przesunięciu)
Liczba wolontariuszy: 2

Wolontariat dla United Societies of Balkans

Organizacja goszcząca

Organizacja United Societies of Balkans (U.S.B) to organizacja non-profit mieszcząca się w Salonikach, Grecji. Działa z młodzieżą w zakresie praw człowieka i dialogu międzykulturowego. Założona w 2008 roku z inicjatywy grupy młodych ludzi, którzy chcieli dostrzegli potrzebę społecznych zmian,zaadresowanych na korzyść młodzieży z Bałkanów i wschodniej Europy. Wizją tej organizacji i celem jest promocja: działań dla wzmocnienia pozycji młodzieży, dzięki włączaniu jej w ekonomiczne i polityczne życie; mobilność młodzieży; wolontariat oraz szerzenie świadomości o prawach człowieka.

Organizacja działa w takich dziedzinach jak: praca z młodzieżą, poza-formalne metody nauczania, prawa człowieka, sztuka, międzynarodowy dialog, nowe media i technologie.

Celami i wartościami organizacji U.S.B. jest angażowanie społeczeństwa i wypełnianie potrzeb młodzieży przez:

– promowanie wartości jaką jest edukacja poza-formalna czy wolontariat oraz aktywne obywatelstwo i demokracja; dzięki temu pragnienie stworzenia lepszej przyszłości dla europejskiej młodzieży;
– promowanie praw człowieka, solidarności i szacunku dla różnorodności pośród młodzieży i społeczeństwa;
-zaangażowanie mniejszości i imigrantów w aktywności prowadzone przez młodzież;
-tworzenie zdrowej współpracy pomiędzy krajami leżących w obszarze Bałkanów i Wschodniej Europy z resztą UE;
 -użycie nowych mediów i  metodologii obywatelskiego dziennikarstwa, aby zachęcić młodzież do ich własnej ekspresji oraz wzmocnić świadomość o prawach człowieka i dialogu międzykulturowego;
-wykorzystując sztukę jako narzędzie do kultywowania i ekspresji wśród młodych ludzi;
– łamanie uprzedzeń i stereotypów wśród krajów Europy i wśród młodzieży.

Działania wolontariusza

Głównym celem projektu jest użycie różnego rodzaju mediów, aby promować włączenie społeczeństwa i zwalczać wszystkie rodzaje dyskryminacji. Aktywności, w których wolontariusz zostanie głownie zaangażowany to:
– organizacja i rozwinięcie jednego z e-radio stacji ( na żywo bądź podcast);
– organizacja i rozwinięcie internetowej telewizji (głównie filmiki dokumentalne o problemach społeczeństwa i aktywności kulturalnych w Salonikach)
– wsparcie zarządu strony internetowej projektu i kanałów na social-mediach;
– organizacja, wdrożenie i aktywny udział w specjalnych ventach i spotkaniach, w szczególności wydarzenia poświęcone Unii Europejskiej, bądź prawom człowieka;
– organizacja i wdrożenie warsztatów organizowanych przez U.S.B. ;
– organizacja i wdrożenie warsztatów z innymi wolontariuszami dla lokalnej społeczności, oparte na ich umiejętnościach i wiedzy;
-branie czynnego udziału w publicznych eventach i festiwalach organizowanych przez władze miasta i inne organizacje, np. Festiwal Filmowy w Salonikach
-wsparcie wolontariuszy i partnerów U.S.B.

Organizacja U.S.B. wspiera także wolontariuszy w rozwinięciu ich personalych projektów i zapewnia im w trakcie warsztatów zadania z zakresu: robienia i edycji filmów, social mediów oraz dziennikarstwa.

Zakwaterowanie, kieszonkowe, podróż

Wolontariusze będą zakwaterowani w pełni wyposażonych budynku, zlokalizowanym w centrum miasta
( Anagnostara, 13, Thessaloniki), blisko przystanku autobusowego i stacji kolejowej. Budynek posiada 5 pięter i taras. Posiada także dwa salony, dużą kuchnię, prysznice i toalety na każdym piętrze. W budynku mieszkają również wolontariusze zaangażowani w inne projekty U.S.B., a każdy z wolontariuszy mieszka w pokoju z przynajmniej jedną osobą tej samej płci. W budynku, maksymalnie może mieszkać do 35 wolontariuszy. Jednak budynek posiada, także pojedyncze pokoje dla osób ze specjalnymi potrzebami. WIFI dostępne na terenie całego budynku.
Mieszkanie można zobaczyć, klikając tutaj.

U.S.B. zapewnia wolontariuszom 3 posiłki dziennie przez serwis cateringowy, uwzględniając ich potrzeby, preferencję i alergię (opcja wegan i wegetariańska również dostępna). W soboty i niedzielę wolontariusze gotują własne posiłki, a kuchnia jest dla ich dyspozycji cały czas.

Całkowity travel grant na podróż ( Polska-Saloniki; Saloniki-Polska) wynosi 275 euro dla 1 osoby.

Profil wolontariusza

Organizacji goszczącej zależy na osobach zmotywowanych i zainteresowanych tematyką  tego projektu. Idealny kandydat to osoba otwarta, chcąca się uczyć, ulepszać siebie oraz pomagać innym. Istotą jest chęć i gotowość do pracy w grupie i dzielenie dnia z ludźmi z różnych środowisk, kultur. Nie ma potrzeby i wymagań do technicznej znajomości mediów, a także wysokiego poziomu zaawansowania w j.angielskim.

Chcesz dowiedzieć się więcej czy możesz wziąć udział w tym projekcie? Zgłoś się, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, aby zostań wolontariuszem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Przeczytaj nasze FAQ.

Dalej niezdecydowana/y? Przeczytaj relację Kasi, która obecnie przebywa na wolontariacie w organizacji USB w Salonikach klikając w obrazek poniżej.

*oczywiście monitorujemy sytuację związaną z wirusem COVID-19. W razie potrzeby wyjazd będzie przesunięty na datę późniejszą.Bezpieczeństwo wolontariuszy jest dla nas najważniejsze.